W najnowszym 5/2024 numerze Uranii przedstawiamy całkowicie skomputeryzowany teleskopik o niewielkich rozmiarach, metody rejestracji obrazów Słońca z wielomiesięcznymi czasami ekspozycji za pomocą puszki po napoju oraz historię indonezyjskiej astronomii wraz z planami budowy dużego teleskopu z zaawansowanym systemem optyki aktywnej. Miłośnikom astrofizyki polecamy sposoby ważenia czarnych dziur. Prezentujemy też najpiękniejsze zdjęcia obiektów głębokiego nieba wykonane przez amatorów astrofotografii z całego świata.
Świeża porcja Uranii zjechała z taśmy drukarskiej i wyruszyła do prenumeratorów. Nowy numer można już zamawiać w internetowym sklepie Uranii. Ten numer nie będzie dostępny w salonach EMPiK.
Na początku przenosimy Czytelników na równik, gdzie kraina składająca się z kilkunastu tysięcy wysp jest domem zróżnicowanych kultur istniejących od starożytności - z ogromną wiedzą o niebie i ciałach niebieskich. Poznamy losy obserwatorium założonego sto lat temu przez właścicieli plantacji herbaty oraz plany Indonezji dołączenia do światowych badań kosmosu.
Następnie analizujemy kwestię poprawności pomiarów i wynikających z tego wniosków. Za przykład posłuży mniemane odkrycie czarnej dziury o masie pośredniej w gromadzie gwiazd, opublikowane w lipcu tego roku w prestiżowym czasopiśmie Nature. Okazuje się, że nie zawsze to, co wydaje się oczywiste, po przyjrzeniu się sprawie bliżej takowe pozostaje...
Dalej prezentujemy historię pewnego eksperymentu studentów fotografii, który zakładał uchwycenie momentu, kiedy Słońce w swym pozornym ruchu przechodzi pomiędzy skrajnymi stanowiskami na niebie, z różnych szerokości geograficznych, a doprowadził do powstania prężnych solarygraficznych społeczności i wielu niezwykłych inicjatyw wykraczających daleko poza założenia pierwotnego projektu.
Technika solarygrafii pozwala uwiecznić pozorny ruch Słońca, ale nie służy do uzyskiwania zdjęć planet, kolorowych mgławic czy odległych galaktyk. Tutaj, dla początkujących miłośników astrofotografii z pomocą przychodzi kompaktowy teleskop cyfrowy, który w tym roku dotarł na polski rynek instrumentów astronomicznych. Czytelnicy Uranii przekonają się, że to małe i lekkie urządzenie potrafi zaskakująco wiele.
Nowe technologie znacząco ułatwiają rozpoczęcie astronomicznej przygody, ale też oferują niesamowite wręcz możliwości dla tych najbardziej cierpliwych i pokornych miłośników fotografii. W nowym numerze Uranii prezentujemy prace najzdolniejszych astrofotografów z całego świata, które zachwyciły jurorów 12. edycji konkursu AstroCamera swoją techniką i artystyczną wizją w kategorii "Obiekty głębokiego nieba". Wśród nagrodzonych i wyróżnionych autorów znalazło się kilku Polaków.
W numerze nie zabraknie oczywiście stałych działów, jak kroniki odkryć i wydarzeń astronomicznych oraz misji i badań kosmicznych, Webbskie felietony, ciekawostki z Internetu, opowiadanie science-fiction i astropodróże.
Zapraszamy do lektury oraz zachęcamy do prenumeraty Uranii.
Więcej informacji:
- Urania nr 5/2024 w sklepie Uranii
- Urania nr 5/2024 - wersja elektroniczna
- Prenumerata Uranii
- Cyfrowe Archiwum Uranii
Opracowanie: Magda Maszewska