Przejdź do treści

Ukazała się książka dr Agaty Kołodziejczyk pt. „Kosmos w praktyce”

Kosmos w praktyce - książka

Analog Astronaut Training Center (AATC) wydało swoją pierwszą książkę pt. Kosmos w Praktyce. Można się z niej dowiedzieć, jak zrobić samemu eksperyment do stratosfery, symulację misji marsjańskiej czy wykonać lot rakietą. Autorem książki jest dr Agata Kołodziejczyk, pierwsza Polka, która dostała się do Advanced Concepts Team w ESA.

Książka napisana została na podstawie przeprowadzonych przez autorów edukacyjnych projektów i symulacji misji kosmicznych w latach 2016-2019. Celem pracy jest upowszechnienie zagadnień: współczesnej astronautyki, turystyki kosmicznej i kolonizacji terenów pozaziemskich.

Ma ona być poradnikiem dla osób, które „chcą iść w stronę gwiazd”, a dopiero zaczynają tę niezwykłą, wartą każdego wysiłku drogę. To książka dla marzycieli, którym myśli o bezpiecznym podróżowaniu w kosmosie i zasiedlaniu nowych światów czy stworzeniu taniej, ekologicznej turystyki kosmicznej oraz zwiększenia zasięgu ludzkiej eksploracji i kolonizacji, nie pozwalają spać. Ponieważ, jak głosi motto zamieszczone w tej publikacji: „Marzenia to nie to, o czym śnisz, ale co spędza sen z powiek…”.

Autorem książki jest dr Agata Kołodziejczyk, która specjalizuje się w neurobiologii i astrobiologii. W ramach pracy naukowej interesuje ją m.in. wpływ światła gwiazd na organizmy żywe w stratosferze oraz w kosmosie. Ukończyła studia na Wydziale Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktorat zaś zrealizowała na Uniwersytecie w Sztokholmie.

Do jej licznych sukcesów należy odkrycie wewnętrznej powieki u owadów. Jako pierwsza Polka dostała się do Advanced Concepts Team Europejskiej Agencji Kosmicznej, gdzie jako ekspertka w dziedzinie biomimetyki opracowała rewolucyjne rozwiązanie dla wielomodułowych teleskopów orbitalnych, polegające na zmniejszeniu ich ciężaru oraz kosztów wyniesienia nad ziemię. Jest również odpowiedzialna za stworzenie prototypu oświetlenia synchronizującego zegary biologiczne w przestrzeniach izolowanych od światła słonecznego. Szczególnie zasłużyła się dla kraju, współtworząc pierwsze analogowe bazy kosmiczne, gdzie przeprowadza się symulacje misji pozaziemskich. Obecnie jest członkinią Fundacji forScience, World Research Centre oraz prywatnej agencji kosmicznej Valles Marineris.

Dr Kołodziejczyk ma na swoim koncie kilka ważnych nagród. Uhonorowano ją m.in. Nagrodą imienia Artura Rojszczaka (2013), przyznawaną osobom wyróżniającym się ponadprzeciętną pasją naukową i przekraczaniem granic w swojej dziedzinie. Otrzymała również złoty Medal Fromborski (2018) oraz nominację do tytułu Superbohaterki Wysokich Obcasów 2017, nadawanego najbardziej wpływowym kobietom w Polsce.

Pasję naukową realizuje także w ramach zajęć dla młodzieży i nauczycieli oraz pisania artykułów na temat astrobiologii. Wzięła udział w XI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach (2019), podczas którego była jednym z prelegentów panelu „Przemysł kosmiczny w Europie i w Polsce”. Ponadto poprowadziła dwa wykłady podczas trzeciej edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE: „Ginie nasza planeta – co robić, aby ją uratować?” oraz „Każdy może zostać astronautą – trening, nauka, symulacja” (wraz z dr. Mattem Harasymczukiem), a w czwartej edycji tego wydarzenia pełniła rolę ambasadora.

Za swój najważniejszy cel uważa nie tylko badanie kosmosu oraz łączenie biologii z astronomią, ale również inspirowanie ludzi. Prywatnie jest matką czwórki dzieci (źróo: 4. Śląski Festiwal Nauki).

Książka dedykowana jest nauczycielom, uczniom, inżynierom, artystom, biznesmenom, przedsiębiorcom i wszystkim tym, którzy poważnie myślą o życiu w kosmosie. Autorka, bazując na doświadczeniu wyniesionym z Europejskiej Agencji Kosmicznej, jak i cennym feedbacku od uczniów, chciałaby zainspirować i ułatwić organizację zajęć praktycznych z tematyki kosmicznej.

Książka liczy sobie 57 stron i składa się z 7 rozdziałów, obejmujących grupy tematyczne: Misje stratosferyczne, Warsztaty rakietowe, Symulacje misji kosmicznych, Projektowanie baz pozaziemskich, Technologie kosmiczne, Biologię kosmiczną oraz Przydatne informacje.

W rozdziale Misje stratosferyczne czytelnik dowie się wszystkich potrzebnych informacji nt. przygotowania sprzętu, kapsuły, zasilania, zaplanowania lotu, uzyskania zgody Polskiej Agenci Żeglugi Kosmicznej, jak prowadzić telemetrię i nawigację, jakie są procedury związane z misją stratosferyczną (krok po kroku), jak wygląda start i lądowanie balonu oraz jak przeprowadzić analizę danych.   

Pozostałe rozdziały są równie rozbudowane, prowadzące czytelnika krok po kroku.  

Wszystkie informacje są bogato ilustrowane zdjęciami z faktycznych misji, które odbyły się w Polsce.

Wersja elektroniczna książki jest dostępna pod linkiem

Publikacja jest dostępna również w wersji drukowanej, cena 15 zł (koszt druku) plus koszty wysyłki.

Wydawca, czyli AATC, prosi o opinie i komentarze, aby ta książka stawała się jeszcze lepsza.

Centrum Szkolenia Analogowych Astronautów, czyli Analog Astronaut Training Center (AATC) to prywatne laboratorium do symulacji środowiska kosmicznego dla eksperymentów naukowych koncentrujących się na biologii kosmicznej i medycynie. Obiekt należy do firmy Astro Tech i Bioastronautics Research i znajduje się w Rzepienniku Suchym na południu Polski. Specjalizuje się w szkoleniach operacyjnych dla naukowców, inżynierów, entuzjastów kosmosu i przyszłych kandydatów na astronautów. AATC zostało stworzone przez byłych specjalistów Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jest to kolejny etap ewolucji po założeniu siedliska Lunares i zdobyciu doświadczenia w organizacji wielu analogicznych misji księżycowych i marsjańskich.

 

Paweł Z. Grochowalski

Źródło: Analog Astronaut Training Center, 4. Śląski Festiwal Nauki

Reklama