Przejdź do treści

Ukazała się Urania nr 3/2014

Urania nr 3/2014
Z opóźnieniem ukazał się numer 3/2014 "Uranii - Postępów Astronomii". Mamy nadzieję, że tę niedogodność wynagrodzi Czytelnikom ciekawa zawartość numeru, a także udostępnienie w Cyfrowym Archiwum Uranii pierwszej powojennej partii zeskanowanych numerów naszego pisma.

"Urania - Postępy Astronomii" nr 3/2014 jest w drodze do prenumeratorów i powinna w najbliższych dniach pojawić się w Empikach, salonach Relay i Inmedio oraz wybranych kioskach Ruchu.

W głównych artykułach numeru przedstawiamy astronomię w innych zakresach długości fali niż światło widzialne: astronomię gamma i radioastronomię. Trzeci z artykułów dotyczy z kolei historii polskiej astronomii po wojnie. Jego publikacji towarzyszy udostępnienie w naszym portalu zeskanowanych Uranii z lat 40. i 50. Oznacza to, że Cyfrowe Archiwum Uranii obejmuje już numery z lat 1922-1959. Zachęcamy do przejrzenia!

Piszemy też na temat dwóch dużych międzynarodowych projektów związanych z naszym krajem. Chodzi o budowę Cherenkov Telescope Array (CTA), oraz o bardzo dobre wieści związane z Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO) - premier Donald Tusk wyraził zgodę na oficjalne rozpoczęcie negocjacji z ESO i sprawa jest już bardzo zaawansowana. Szczegóły w Uranii.

Nie brak nowinek z badań kosmosu, obszernego kalendarza astronomicznego i wielu innych ciekawych materiałów.

Zamieszamy też opis wrażeń z pierwszego Obozu Astronomicznego ESO, który odbył się pod koniec ubiegłego roku we Włoszech - opisuje  jeden z sześciu polskich uczestników. W tym roku ESO również organizuje obóz dla młodzieży, nabór zgłoszeń trwa, a na Polaków czeka kilak stypendiów pokrywających koszt udziału!. Zachęcamy uczniów do zgłaszania się. Maciej Garbacz, ubiegłoroczny uczestnik obozu, przekonuje, ze naprawdę warto i że "udział w obozie jest w stanie całkowicie zmienić sposób w jaki postrzegacie świat". Zgłosić można się tutaj.

Więcej informacji:


Reklama