Przejdź do treści

Ukazała się Urania nr 3/2015

Urania nr 3/2015
Ukazał się numer 3/2015 czasopisma popularnonaukowego "Urania - Postępy Astronomii". W numerze cztery ciekawe artykuły główne, najciekawsze odkrycia z ostatnich tygodni, porady obserwacyjne, kalendarz astronomiczny i wiele więcej.

Wśród artykułów głównych dominuje ciekawa tematyka historyczna. Czy słyszeliście o Ludwiku Silbersteinie, polskim fizyku i astrofizyku? Warto przeczytać tekst o tym polskim Einsteini. Dyskusja Silbersteina ze słynnym Albertem Einsteinem doprowadziła do poprawienia ogólnej teorii względności. W kolejnym artykule opisujemy całkowite zaćmienie Słońca z 1415 roku, którego świadkiem był król Władysław Jagiełło. Z kolei historię pierwszego w Białymstoku Obserwatorium Astronomicznego opisuje jego inicjator, Andrzej Branicki. Niestety, obiekt pozostanie już tylko wspomnieniem. Czwartym tekstem jest relacja z kolejnej wielkiej wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, tym razem na wulkaniczną wyspę na Atlantyku — Teneryfę.

Dla równowagi z tematami historycznymi, w dziale "Przeczytane w Nature i Science" opisujemy najnowsze wyniki badań komety  67P/Churyumov–Gerasimenko, a w dziale "W skrócie" wybraliśmy kilkanaście najciekawszych odkryć z ostatnich tygodni, jest m.in. o galaktycznych dżetach, kolejnych odkryciach planet (w tym przez Polaków), nowym rodzaju gromad kulistych, ciekawostka: drony pomogą w kalibracji radioteleskopów i wiele więcej.

Są też obszerne materiały dla miłośników obserwacji nieba, począwszy od kalendarza astronomicznego, poprzez porady obserwacyjne, CYRQLARZ o obserwacjach meteorów, sekcję o obserwacjach Słońca, po szkołę astropejzażu i test sprzętu astronomicznego (kamera ZWO ASI174MM).

Numer właśnie odebraliśmy z drukarni i wysyłamy do prenumeratorów, a w EMPiK-ach, salonach Relay i Inmedio oraz w wybranych kioskach Ruchu powinien być dostępny od poniedziałku.

Zachęcamy także do zainteresowania się nowymi gadżetami Uranii - "szałowym" parasolem z mapą nieba (na wszystkich imprezach, na których dostępne jest stoisko Uranii, parasol znika błyskawicznie) oraz czapką Uranii z latarką. Oba gadżety można zamówić poprzez nasz sklep internetowy.

Więcej informacji:


Reklama