Przejdź do treści

Ukazała się Urania nr 4/2024

Urania - Postępy Astronomii nr 4/2024

W Uranii nr 4/2024 tematami numeru są zorza polarna i problemy z kosmologicznymi modelami Wszechświata. Piszemy też o prawie kosmicznym i o pierwotnych falach grawitacyjnych.

Otrzymaliśmy kolejny numer Uranii z drukarni. Po weekendzie zacznie trafiać do prenumeratorów, a za kilka dni będzie dostępny w EMPiK-ach.

Prezentację treści zaczynamy od zachęcenia do oglądania zorzy polarnych, które ostatnimi czasy dość często bywają widoczne w Polsce.O swoich doświadczeniach w polowaniu na te piękne zjawiska na niebie pisze miłośnik astronomii Tomasz Gołombek.

Potem przechodzimy od razu do tematów wagi ciężkiej: pierwotnych fal grawitacyjnych oraz problemów z modelami Wszechświata opracowywanymi przez kosmologów. Pierwszy z tekstów przedstawia pierwotne fale grawitacyjne, próby ich znalezienia oraz co mogą on e nam powiedzieć o początkach Wszechświata. Z kolei drugi z artykułów pokazuje na przykładzie artykułów z "Nature" i "Science" z jakimi problemami mierzy się najpopularniejszy obecnie model kosmologiczny Lambda-CDM. z kosmicznym odpychaniem, kosmicznym świtem, czarnymi dziurami, galaktykami. Czy standardowy model Wielkiego Wybuchu wymaga dużych zmian?

Dalej zapraszamy do przeczytania wywiadu, który jest jednym z efektów udziału redakcji Uranii w konferencji Communicating Astronomy with the Public, czyli największej na świecie konferencji poświęconej popularyzacji astronomii. Jednym z prelegentów podczas tej konferencji był prof. Kai-Uwe Schrogl, specjalista od prawa kosmicznego, prezydent Międzynarodowego Instytutu Prawa Kosmicznegl (IISL). W wywiadzie wyjaśnia na czym polega prawo kosmiczne, gdzie ma zastosowanie i rozwiewa niektóre mity na jego temat.

Jest też oczywiście sporo stałych działów, począwszy od kolejnego opowiadania science-fiction z naszego konkursu literackiego "Nowe Dzienniki Gwiazdowe", poprzez wybór najciekawszych i najistotniejszych wiadomości z badań kosmosu, astropodróże, aż po równe felietony.

Zachęcamy do lektury! A także do prenumeraty Uranii.

Więcej informacji

 

Autor: Krzysztof Czart

Reklama