Przejdź do treści

Ukazała się Urania nr 5/2015

Urania nr 5/2015
Urania nr 5/2015 jest już w drodze do prenumeratorów i do kiosków. W numerze m.in. o gwiazdach Plancka, tajemnicach Plutona i biochemii nocy, a także zdjęcia z całkowitego zaćmienia Księżyca, obszerny kalendarz astronomiczny, podstawy nauki o meteorach i wiele innych ciekawych tekstów.

W tym numerze mamy trzy główne artykuły. Pierwszy dotyczy "gwiazd Plancka", czyli hipotetycznych, niewiarygodnie gęstych tworów ukrytych być może we wnętrzach czarnych dziur. Koncepcja gwiazd Plancka jest próbą ominięcia problemu osobliwości w czarnych dziurach.

Drugi z tekstów jest kontynuacją obszernego artykułu z poprzedniego numeru dotyczącego wyników misji Rosetta i lądowania na komecie.

Z kolei trzeci artykuł również jest kontynuacją, ale wątku o ciemnym niebie. Tym razem autorki przedstawiają "biochemię nocy", czyli tłumaczą jaki wpływ na cykle funkcjonowania organizmów (w tym ludzi) ma światło i ciemność. Okazuje się, że odpowiednia dawka ciemności w nocy jest wręcz niezbędna do zdrowego życia.

W numerze zawarto wiele stałych działów, takich jak kalendarz astronomiczny, szkoła astropejzażu, spacerkiem po Księżycu, kącik olimpijczyka, młodzi badacze, CYRQLARZ, obserwator Słońca, felieton, galeria zdjęć, kalendarz astronomiczny na listopad i grudzień, a także pokaźny zbiór nowinek z badań kosmosu i różnych astronomicznych imprez.

Ogłaszamy także alarm badawczy dla szkół - wkrótce nowa misja EarthKAM. Co to takiego? W ramach tego projektu prowadzonego przez NAsA uczniowie mogą wytypować punkty na powierzchni Ziemi których zdjęcia chcieliby uzyskać za pomocą kamery zamontowaną na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Do projektu mogą zgłaszać się polskie szkoły. Najbliższa misja EarthKAM już 10-13 listopada 2015 r.

"Uranię" można kupić w salonach EMPiK, Relay, Inmedio, a także w wybranych kioskach Ruchu oraz w dobrych planetariach i sklepach ze sprzętem astronomicznym. Zachęcamy także do zamówienia prenumeraty czasopisma.

Więcej informacji:

Reklama