Układ Słoneczny dla najmłodszych w wierszach i na puzzlach

img

Na portalu crowdfundingowym PolakPotrafi.pl pojawił się ciekawy projekt z dziedziny edukacji astronomicznej dla najmłodszych pt. „Kosmiczne puzzle i książka dla dzieci”, skierowany do dzieci w wieku 36 lat oraz 710 lat. Zbiórka pieniędzy kończy się 14 listopada 2018 roku.

Projekt „Kosmiczne puzzle i książka dla dzieci” przygotowała grupa pań reprezentująca różne specjalności, która nazywa siebie grupą „planetoid”. Efektem tego projektu jest  książeczka z wierszami o planetach oraz puzzle z Układem Słonecznym skierowane do dzieci w wieku 36 lat i 710 lat. Do tej pory zebrano 16 099 zł z potrzebnych 18 100 zł.

Pomysł na kosmiczne puzzle i książeczkę dla dzieci narodził się przed dwoma laty w głowie Anny Kolm, dobrego ducha tego przedsięwzięcia. Inspiracją była dla niej wyjątkowa książka dla dzieci autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej Spacerkiem przez rok, która opisuje miesiące. Podobny sposób przedstawiania planet został użyty w książeczce o Układzie Słonecznym Poznaję Układ Słoneczny. Chodzi o to, aby nauka nawet tak abstrakcyjnych dla najmłodszych dzieci pojęć, jak te z zakresu astronomii, była połączona z zabawą, sprawiała przyjemność, a materiały wykorzystane do nauki były atrakcyjne.

Za projektem stoi siedem autorek. Autorką tekstów dla dzieci 36 lat jest Anna Miller, zaś dla dzieci 710 lat Monika Bednarek. Za ilustracje odpowiada Małgorzata Lis. Inicjatorką i koordynatorką projektu jest Anna Kolm, a osobą od kontaktów z mediami i od PR Ewa Żmuda-Jankowska. Weryfikację merytoryczną tekstów i ilustracji przeprowadziły Anna Jurczyńska (dawniej nauczycielka biologii, geografii i przyrody, autorka książek dla dzieci i blogów Frajda Przyrodnika oraz Przyroda na 6.) oraz Katarzyna Aleksandrzak (zafascynowana geografią absolwentka turystyki i rekreacji Uniwersytetu Łódzkiego, autorka bloga geographicforall.pl).

Ideą przygotowania zestawu puzzli z Układem Słonecznym było zrealizowanie publikacji łączącej dobrej jakości grafikę i literaturę dziecięcą, które będą na odpowiednim poziomie dydaktycznym, skierowaną do dzieci w wieku 36 lat. Tymczasem  według pomysłodawczyń projektu  na rynku literatury dla dzieci w tym wieku królują raczej „grafomańskie książeczki o rymach częstochowskich, bez rytmu, z marną grafiką i z drewnianym przekazem”. Dotyczy to także puzzli.

Efektem pracy całej grupy są puzzle podłogowe w formacie XXL, które po ułożeniu mają ponad metr długości, a dokładnie liczą sobie 12 elementów o wymiarze (po ułożeniu) 136 × 22 cm. Wynika to z faktu, że w miarę możliwości autorki starały się zachować skalę wielkości planet. Układając puzzle dziecko, poznaje kolejność planet od Słońca oraz ich charakterystyczne cechy. Puzzle kierowane są głównie do starszych przedszkolaków i dzieci wczesnoszkolnych (37 lat). Mogą stanowić ciekawy materiał dla nauczycieli wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego do pracy z grupą dzieci.

Uzupełnieniem kosmicznych puzzli jest kartonowa książeczka Poznaję Układ Słoneczny, która zawiera wierszyki o Słońcu, poszczególnych planetach oraz pasach planetoid (16 stron w formacie 15,5 × 15,5 cm).

Obecnie przygotowane są wszystkie wierszyki do książeczki dla dzieci w wieku 36 lat i to one zostaną wydane w pierwszej kolejności. Stanowią także nagrodę dla wspierających. Autorki pracują aktualnie nad wierszykami do książki dla dzieci w wieku 710 lat.

Poniżej można zapoznać się z przykładowymi wierszami.

WENUS siostra Ziemi
dla dzieci 3-6 lat

Tekst: Anna Miller

Wenus Jutrzenką zwiemy,
bo wieczorem i z rana
(bez teleskopu) z Ziemi
pragnie być podziwiana.

Gorąca i skalista,
wybucha gniewu lawą.
Choć najbardziej nam bliska
- nie chce gości, ma prawo.

Nazwę Wenus od rzymskiej bogini wywodzi,
która w opiece miała miłość i kochanków.
Choć nie ma na niej życia, gleby ani wody,
zakochanych na niebie wita o poranku.

Wenus
dla dzieci 7-10 lat

Tekst: Monika Bednarek

Choć do Ziemi zbliżona swoim rozmiarem,
Gościnną planetą nie jest ona wcale.
Wita gości deszczem z kwasu siarkowego,
Nie zniesiesz także jej ciśnienia wysokiego.

Zanim ranek nastanie i niebo zjaśnieje
Możesz zobaczyć, gdzie Wenus widnieje.
I nie jest to rzymska bogini miłości,
To jej imienniczka - planeta, co nie lubi gości.

Zebrane na PolakPotrafi środki zostaną przeznaczone na przygotowanie do druku puzzli i książeczki dla dzieci 36 lat, ich druk oraz dystrybucję. Dodatkowe środki przeznaczone zostaną na wydanie książki dla dzieci w wieku 710 lat, promocję zestawu wśród rodziców i nauczycieli przedszkoli oraz na stworzenie angielskiej wersji językowej puzzli i książki.

Jeśli zbiórka się uda, w drugiej połowie listopada do drukarni zostaną przekazane materiały do druku. Wszystkie osoby, które wesprą projekt kwotami powyżej 35 zł, mają otrzymać książeczkę lub puzzle, albo cały zestaw (książka i puzzle), przed Świętami Bożego Narodzenia. Oczywiście katalog nagród jest znacznie szerszy. Można go obejrzeć na stronie projektu.

Kosmiczne puzzle i książeczka będą też do kupienia w sklepie pepito.pl.

Autor: Paweł Z. Grochowalski

Źródło: Projekt „Kosmiczne puzzle i książka dla dzieci” na PolakPotrafi.pl