Układ Słoneczny dla najmłodszych w wierszach i na puzzlach

img

Na portalu crowdfundingowym PolakPotrafi.pl pojawił się ciekawy projekt z dziedziny edukacji astronomicznej dla najmłodszych pt. „Kosmiczne puzzle i książka dla dzieci”, który skierowany jest do dzieci w wieku 3-6 lat oraz 7-10 lat. Zbiórka pieniędzy kończy się 14 listopada br.

Projekt „Kosmiczne puzzle i książka dla dzieci” przygotowała grupa kobiet reprezentująca różne specjalności, która nazywa siebie grupą „planetoid”. Efektem tego projektu jest  książeczka z wierszami o planetach oraz puzzle z Układem Słonecznym skierowane do dzieci w wieku 3-6 lat i 7-10 lat. Do tej pory zebrano 16 099 PLN z 18 100 PLN. Zbiórka kończy się 14 listopada br.

Pomysł na kosmiczne puzzle i książeczkę dla dzieci narodził się przed dwoma laty w głowie Anny Kolm, dobrego ducha tego przedsięwzięcia. Inspiracją była dla niej wyjątkowa książka dla dzieci autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej pt. "Spacerkiem przez rok", która opisuje miesiące. Podobny sposób przedstawiania planet został użyty w książeczce o Układzie Słonecznym pt. "Poznaję Układ Słoneczny". Chodzi o to, aby nauka nawet tak abstrakcyjnych dla najmłodszych dzieci pojęć, jak te z zakresu astronomii, była połączona z zabawą, sprawiała przyjemność, a materiały wykorzystane do nauki były atrakcyjne.

Za projektem stoi 7 interesujących kobiet. Autorką tekstów dla dzieci 3-6 lat jest Anna Miller. Autorką tekstów dla dzieci 7-10 lat jest Monika Bednarek. Za ilustracje odpowiada Małgorzata Lis. Inicjatorką i koordynatorką projektu jest Anna Kolm. Osobą od kontaktów z mediami i od PR jest Ewa Żmuda-Jankowska. Weryfikację merytoryczną tekstów i ilustracji przeprowadziły Anna Jurczyńska (dawniej nauczycielka biologii, geografii i przyrody, autorka książek dla dzieci i blogów "Frajda Przyrodnika" oraz "Przyroda na 6".) oraz Katarzyna Aleksandrzak (zafascynowana geografią absolwentka turystyki i rekreacji Uniwersytetu Łódzkiego, autorka bloga geographicforall.pl.).

Ideą przygotowania zestawu puzzli z Układem Słonecznym było zrealizowanie publikacji łączącej dobrej jakości grafikę i literaturę dziecięcą, które będą na odpowiednim poziomie dydaktycznym, skierowaną do dzieci w wieku 3-6 lat. Tymczasem - według pomysłodawczyń projektu - na rynku literatury dla dzieci w tym wieku królują raczej „grafomańskie książeczki o rymach częstochowskich, bez rytmu, z marną grafiką i z drewnianym przekazem”. Dotyczy to także puzzli.

Efektem pracy całej grupy są puzzle podłogowe w formacie XXL, które po ułożeniu mają ponad metr długości, a dokładnie liczą sobie 12 elementów o wymiarze (po ułożeniu) 136 x 22 cm. Wynika to z faktu, że w miarę możliwości autorki starały się zachować skalę wielkości planet. Układając puzzle dziecko poznaje kolejność planet od Słońca oraz ich charakterystyczne cechy.

Puzzle kierowane są głównie do starszych przedszkolaków i dzieci wczesnoszkolnych (3-7 lat). Mogą stanowić ciekawy materiał dla nauczycieli wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego do pracy z grupą dzieci.

Uzupełnieniem kosmicznych puzzli jest kartonowa książeczka “Poznaję Układ Słoneczny”, która zawiera wierszyki o Słońcu, poszczególnych planetach oraz pasach planetoid. Książeczka liczy sobie 16 stron w formacie 15,5 x 15,5 cm.

Obecnie przygotowane są wszystkie wierszyki do książeczki dla dzieci w wieku 3-6 lat i to one zostaną wydane w pierwszej kolejności. Stanowią także nagrodę dla wspierających. Autorki pracują aktualnie nad wierszykami do książki dla dzieci w wieku 7-10 lat.

Poniżej można zapoznać się z przykładowymi wierszami.

WENUS siostra Ziemi
dla dzieci 3-6 lat

Tekst: Anna Miller

Wenus Jutrzenką zwiemy,
bo wieczorem i z rana
(bez teleskopu) z Ziemi
pragnie być podziwiana.

Gorąca i skalista,
wybucha gniewu lawą.
Choć najbardziej nam bliska
- nie chce gości, ma prawo.

Nazwę Wenus od rzymskiej bogini wywodzi,
która w opiece miała miłość i kochanków.
Choć nie ma na niej życia, gleby ani wody,
zakochanych na niebie wita o poranku.

Wenus
dla dzieci 7-10 lat

Tekst: Monika Bednarek

Choć do Ziemi zbliżona swoim rozmiarem,
Gościnną planetą nie jest ona wcale.
Wita gości deszczem z kwasu siarkowego,
Nie zniesiesz także jej ciśnienia wysokiego.

Zanim ranek nastanie i niebo zjaśnieje
Możesz zobaczyć, gdzie Wenus widnieje.
I nie jest to rzymska bogini miłości,
To jej imienniczka - planeta, co nie lubi gości.

Zebrane na PolakPotrafi środki zostaną przeznaczone na przygotowanie do druku puzzli i książeczki dla dzieci 3-6 lat, ich druk oraz dystrybucję. Dodatkowe środki przeznaczone zostaną na wydanie książki dla dzieci w wieku 7-10 lat, promocję zestawu wśród rodziców i nauczycieli przedszkoli oraz angielską wersję językową puzzli i książki.

Jeśli zbiórka się uda, to w drugiej połowie listopada do drukarni zostaną przekazane materiały do druku. Wszystkie osoby, które wesprą projekt kwotami powyżej 35 zł mają otrzymać książeczkę lub puzzle, albo cały zestaw (książka i puzzle) przed Świętami Bożego Narodzenia. Oczywiście katalog nagród jest znacznie szerszy. Można go obejrzeć na stronie projektu.

Kosmiczne puzzle i książeczka będą też do kupienia w sklepie pepito.pl.

Paweł Z. Grochowalski

Źródło: Projekt „Kosmiczne puzzle i książka dla dzieci” na PolakPotrafii.pl