Przejdź do treści

Ukończony przedostatni spacer kosmiczny poświęcony wymianie baterii na ISS

img

Astronauci 63. Ekspedycji Chris Cassidy i Bob Behnken wyszli 16 lipca na zewnątrz stacji, by wykonać przedostatni spacer kosmiczny poświęcony wymianie akumulatorów w systemie zasilania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Spacer rozpoczął się 16 lipca o 13:10 czasu polskiego, kiedy astronauci przeszli w śluzie Quest na wewnętrzne zasilanie swoich skafandrów. Po zabraniu sprzętu i ustawieniu zabezpieczeń astronauci przeszli do skrajnej prawej części stacji – segmentu S6.

Tam ich zadaniem było usunięcie 5 starych baterii niklowo-wodorkowych z linii zasilania 3B w tym segmencie i zainstalowanie 3 nowych akumulatorów litowo-jonowych oraz trzech adapterów do nich. Wymiana na linii 1B w tym samym segmencie została wykonana podczas dwóch poprzednich spacerów 26 czerwca i 1 lipca. Praca podczas czwartkowego wyjścia szła na tyle sprawnie, że udało się usunąć wszystkie sześć baterii z tej linii. Dodatkowo Cassidy zdołał zainstalować wysięgnik dla kamery HD.

Czwartkowy spacer zakończył proces usuwania starych baterii systemu zasilania ISS. Już 21 lipca odbędzie się spacer, w którym wymieniona zostanie bateria, której ładowarka uległa zwarciu podczas montażu w 2019 roku. Ta praca zakończy trwający 3,5 roku proces modernizacji systemu zasilania, który powinien przetrwać teraz do końca programu ISS.

Zasilanie elektryczne do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dostarcza zestaw dużych paneli fotowoltaicznych. Stacja złożona jest z czterech segmentów Truss, do których zamontowane są panele. Każdy z tych segmentów zasila parę linii. Łącznie na system stacji składa się 8 niezależnych linii zasilania.

Do tej pory energia elektryczna przechowywana była przez 48 baterii niklowo-wodorowych. Od 2016 r. trwa proces wymiany akumulatorów na lżejsze i nowocześniejsze litowo-jonowe. 24 takich baterii zastąpi zestaw 48 starych. Baterie były wysyłane do ISS przy pomocy japońskich statków transportowych HTV. Ostatnia taka dostawa nastąpiła w maju 2020 r.

Spacer zakończył się dokładnie po sześciu godzinach o 19:10 czasu polskiego. Dla obu astronautów było to 9. wyjście w przestrzeń kosmiczną. Spacer oznaczony jako EVA-67 był 230. wyjściem w historii działania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

 

Na podstawie: NASA/SN

Opracował: Rafał Grabiański

 

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Chris Cassidy podczas spaceru EVA-67. Źródło: NASA Johnson.

 

 


 

Reklama