Przejdź do treści

Unikatowa wystawa kopernikańska w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prof. Aleksander Skotnicki otwiera wystawę kopernikańską

W związku z rocznicą 550-lecia urodzin Mikołaja Kopernika w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego 26 kwietnia 2023 r. otworzono wystawę autorstwa prof. Aleksandra Skotnickiego zatytułowaną „Mikołaj Kopernik i Uniwersytet Jagielloński na krakowskich pocztówkach oraz na znaczkach pocztowych Polski i całego świata”.

W środę 26 kwietnia 2023 r. w piwnicach Collegium Majus Uniwersytetu Jagiellońskiego została otwarta autorska wystawa prof. Aleksandra Skotnickiego zatytułowana „Mikołaj Kopernik i Uniwersytet Jagielloński na krakowskich pocztówkach oraz na znaczkach pocztowych Polski i całego świata”.

W otwarciu wystawy uczestniczył m.in. prorektor UJ ds. rozwoju prof. Jarosław Górniak. Krótką prelekcję na temat związków Mikołaja Kopernika z krakowską Alma Mater wygłosił dyrektor Muzueum UJ prof. Krzysztof Stopka. Więcej informacji na temat samej wystawy przedstawił sam autor, prof. Aleksander Skotnicki. Jak podkreślił, tematyka ekspozycji koncentruje się wokół trzech kluczowych dat – roku 1900, na który przypadał jubileusz 500-lecia odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego, 1943, kiedy to podczas okupacji hitlerowskiej obchodzono 400. rocznicę śmierci Kopernika, oraz 1973, gdy minęło 500 lat od narodzin wielkiego astronoma.

Na wystawie zaprezentowane zostały m.in. pocztówki wydawane przez krakowski Salon Malarzy Polskich w latach 1900-1918 oraz walory filatelistyczne związane z Mikołajem Kopernikiem pochodzące z kolekcji prof. Aleksandra Skotnickiego. Ich pojawienie się w obiegu było w znacznej części związane z wyżej wymienionymi rocznicami uniwersyteckimi i kopernikowskimi. Na szczególną uwagę zasługują znaczki i blok wydane w 1943 roku grupę polskich oficerów – jeńców wojennych przebywających w Oflagu II C Woldenberg, organizatorów poczty obozowej. Najliczniejsze walory filatelistyczne związane są z obchodami 500-lecia urodzin Kopernika w roku 1973. Pochodzą one zarówno z Polski, jak i z kilkudziesięciu innych krajów z różnych części świata.

Wystawa prezentowana jest w piwnicach Collegium Maius od poniedziałku do niedzieli w godz. 9.00-17.30. Wstęp wolny.

Prof. Aleksander Skotnicki (profesor zwyczajny Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego) jest autorem wielu wystaw, książek i opracowań dotyczących historii Krakowa, jego mieszkańców oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jako filatelista i filokartysta propaguje działalność Salonu Malarzy Polskich prowadzonego przez Henryka Frista przy ulicy Floriańskiej 27. Salon ten wydawał pocztówki z widokami Krakowa i budynkami uniwersyteckimi z początku XX wieku. Jest również popularyzatorem postaci Mikołaja Kopernika najsłynniejszego ucznia naszej Almae Matris z końca XV wieku oraz autorem monografii pt. „Pomnik Mikołaja Kopernika na dziedzińcu Collegium Maius” wydanej w 2015 r.

Źródło: Muzeum UJ

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

Reklama