Przejdź do treści

Urania nr 1/2013

Urania nr 1/2013
11 lutego ukazał się pierwszy w roku 2013 numer "Uranii - Postępów Astronomii. W numerze m.in. o komecie roku 2013, spektroskopii, najnowszych odkryciach astronomicznych, wybuchu Drakonidów. Dla prenumeratorów mamy piękny kalendarz "Mistrzowie Astrofotografii 2013". Zachęcamy do lektury Uranii i prenumeraty!

Dzięki ciekawym artykułom poznamy na czym polega spektroskopia oraz dowiemy się o badaniach prowadzonych tą techniką w Obserwatorium Poznańskim. Spektroskopia nie jest jednak zarezerowana wyłącznie dla astronomów zawodowych, artykuł "Widma z mojego podwórka" opowie jak "ugryźć" ten temat przy obserwacjach amatorskich.

W dalszej części numeru znajdziemy najciekawsze wiadomości z badań kosmosu dotyczące m.in, rekordowej galaktyki spiralnej, odkryć sondy Voyager na krańcach Układu Słonecznego, obserwacjach tajemniczych struktur wokół Betelgezy, odkryciu planetotwórczych strumieni gazu, o jednym z najszybszych superkompuuterów na świecie, który będzie służyć astronomii i innych zagadnieniach. Sekcja wiadomości tym razem uzupełniona została o "kronikę", w której w skrócie opisuje wiele innych nowinek.

Nie zabrakło stałego działu "Astrobazy i nie tylko", recenzji nowej książki Michała Hellera (a także opisów kilku innych publikacji książkowych), felietonu i oczywiście obszernego kalendarza "Niebo nad Polską". Numer uzupełniają różne inne materiały.

Hitem numeru będzie z pewnością piękny kalendarz "Mistrzowie Astrofotografii 2013", który nasi prenumeratorzy otrzymują w prezencie za darmo.

Zachęcamy do lektury Uranii nr 1/2013, a tych, którzy jeszcze nie zamówili prenumeraty, kierujemy do sklepu Uranii, w którym można kupić bieżący numer oraz zamówić prenumeratę. Adres sklepu to: http://sklep.pta.edu.pl.


Spis treści

Słowo wstępne

W numerze m.in.:
  • Spektroskopia amatorska
  • 2013 - rok komet
  • Wybuch Drakonidów
  • Najnowsze odkrycia astronomiczne
  • Gwiazdozbiór Wielkiej Niedźwiedzicy
  • Niebo nad Polską

Prezent dla prenumeratorów: