Przejdź do treści

Urania nr 1/2014

Urania nr 1/2014
Ukazał się pierwszy w 2014 roku numer "Uranii - Postępów Astronomii", a w nim m.in. kometarne fontanny, polskie obserwatorium na Pop Iwanie, warszawska nowa U Gem, jak obserwować Słońce, Astro-Excel, kalendarz astronomiczny i inne ciekawe materiały.

Uff, zdążyliśmy przed końcem lutego - niestety pierwszy tegoroczny numer "Uranii" ukazał się pod koniec widniejącego na okładce okresu dwumiesięcznego (styczeń-luty), zamiast na początku. Przy numerze 2/2014 mamy nadzieję nadrobić nieco to opóźnienie, a później ukazywać się już zgodnie z harmonogramem.

W numerze 5/2013 zapowiadaliśmy od nowego roku podwyżkę ceny Uranii, w tym prenumeraty. Mamy miłą informację dla prenumeratorów - cena pozostanie tak jak do tej pory (czyli 60 zł za prenumeratę roczną). Natomiast od numeru 1/2014 rośnie cena sprzedaży pojedynczych numerów z 11,90 zł do 12,90 zł. Oznacza to, że jeszcze bardziej opłaca się Uranię zaprenumerować.

Oprócz niższej ceny prenumeratorzy mogą liczyć na ekstra bonusy. Wzorem lat ubiegłych w prezencie dla nich piękny kalendarz z astrofotografią. Ci, którzy mieli prenumeratę na rok 2014 opłaconą już wcześniej otrzymali kalendarz wraz z numerem 6/2013, natomiast pozostali prenumeratorzy dostaną go wraz z numerem 1/2014, którego wysyłka rozpoczęła się dzisiaj.

Szczegóły na temat zamawiania prenumeraty dostępne są tutaj, można ją także zamawiać, a także w naszym sklepie internetowym. Kalendarzy zostało nam bardzo niewiele - oferta ważna jest do wyczerpania zapasów.

Co znajdziemy w Uranii nr 1/2014? Sporo ciekawych materiałów. Wśród głównych artykułów numeru opisujemy pół wieku nowej U Geminorum, polskie obserwatorium na Pop Iwanie, które było otwarte 75 lat temu, a także wejście planetoidy w ziemską atmosferę, które nastąpiło w Nowy Rok. Jest też artykuł o kometach, zatytułowany "Kometarne fontanny".

O groźnych ciałach z kosmosu możemy przeczytać także w nowym dziale "Przeczytane w Nature i Science", Są w nim przedstawione najnowsze wyniki badań eksplozji bolidu nad Czelabińskiem.

Mamy też obszerne materiały dla obserwatorów nieba. Poczynając od kalendarza astronomicznego, poprzez dział "polecamy do obserwacji" (tym razem o planecie Mars), po poradnik obserwatorów Slońca.

Z innych stałych działów znajdziemy kącik olimpijczyka z rozwiązaniem zadania z olimpiady astronomicznej, a także recenzje książek, które polecamy.

Wśród najciekawszych wiadomości wybranych z tego, co wydarzyło się w ostatnim czasie na polu badań Wszechświata wskazujemy na wybudzenie z hibernacji sondy Rosetta, zbadania budowy wewnętrznej planetoidy Itokawa, hiperszybkie gwiazdy uciekające z Drogi Mlecznej, soczewkowanie grawitacyjne w wysokich energiach oraz ogłoszenie przez ONZ roku 2015 Międzynarodowym Rokiem Światła.

Podsumowujemy także wydarzenia związane z ochroną ciemnego nieba w Polsce oraz prezentujemy dwie sylwetki polskich astronomów.

Więcej informacji:

Reklama