Przejdź do treści

Urania nr 1/2018 o kilonowej i kometach

Urania 1/2018

Od środy 14 lutego 2018 roku dostępny będzie pierwszy w tym roku numer Uranii – Postępów Astronomii, polskiego czasopisma o kosmosie. A w nim m.in. artykuł o zderzeniu gwiazd neutronowych (kilonowej), kalendarium komet i meteorów, studiowanie astronomii i wiele innych ciekawych tematów. Dodatkowo w prezencie plakat z wykresem widoczności planet w 2018 roku.

Pora sprawdzić skrzynki pocztowe lub odwiedzić salony EMPiK, Relay albo Inmedio, kioski Ruchu lub dobre planetaria, bo oto dostępny jest najnowszy numer dwumiesięcznika „Urania – Postępy Astronomii”. Jak zwykle zawiera wiele ciekawej treści :-) Pierwszy dzień sprzedaży numeru 1/2018 przypadnie w Walentynki.

Tematem numeru jest pierwsza jednoczesna detekcja fal grawitacyjnych i elektromagnetycznych od tego samego źródła, czyli kilonowa i zderzenie gwiazd neutronowych. W poprzednim numerze na szybko opisaliśmy odkrycie, a teraz temat przybliżają polscy naukowcy zaangażowani w te przełomowe badania. Koniecznie sprawdźcie, jak przebiegało polowanie na kilonową!

Sporo stron zajmuje także trzecia część cyklu o kometach. Tym razem poświęcona jest wielkim kometom XX i XX wieku. O kometach przeczytacie też oczywiście w „Komeciarzu”, w którym podpowiadamy, jak odnaleźć na niebie kometę.

Miłośnicy astroturystyki znajdą aż trzy ciekawe artykuły o astropodróżach. W jednym poznamy duńską wyspę Ven, na której powstał zamek dedykowany Uranii – muzie astronomów, w drugim odbędziemy astronomiczną podróż do Azji Środkowej, a trzeci to reportaż z Wielkiej Wyprawy PTMA na zaćmienie Słońca do USA.

W numerze 1/2018 zaczynamy nowy cykl artykułów o studiowaniu kierunków kosmicznych, w którym będziemy zamieszczać teksty o tym, jak zostać astronomem, astronautą, inżynierem kosmicznym lub studiować inne kierunki bezpośrednio lub pośrednio związane z kosmosem. Na początek tekst o studiowaniu astronomii na Uniwersytecie Warszawskim, napisany na podstawie własnych doświadczeń przez niedawną absolwentkę tego kierunku. Ciekawym dodatkiem do tekstu jest tabela ze spisem uczelni, na których można w Polsce studiować takie kierunki, wraz z liczbą studentów.

Jak zwykle nie brakuje obszernego kalendarza astronomicznego, opisów ciekawych zjawiska na niebie i obiektów do obserwacji. Jest też kalendarium komet i meteorów na rok 2018 oraz zdjęcia obiektów astronomicznych nadesłane przez Czytelników.

Zerknijcie też do zdjęcia nagrodzonego w konkursie „Fotki z Uranią”. Nasze młode Czytelniczki znalazły miejsce, z którego biorą się okładki „Uranii” ;-) Przy okazji zachęcamy do nasyłania kolejnych ciekawych fotografii z „Uranią” lub jej gadżetami.

Zachęcamy do zamówienia prenumeraty naszego czasopisma. Można tego wygodnie dokonać w sklepie internetowym, a przy okazji wybrać przydatne kosmiczne gadżety, jak np. pokładki pod mysz, ściereczki z mikrofibry czy astropocztówki.

Więcej informacji:

 

Reklama