Urania nr 1/2019 z nową szatą graficzną

Urania nr 1/2019

Ukazała się "Urania" nr 1/2019. To pierwszy numer w rocznicowym roku stulecia naszego czasopisma. W nową setkę "Urania" wchodzi z kompletnie nową szatą graficzną. Mamy nadzieję, że spodoba się Wam nowoczesny "layout" polskiego czasopisma o astronomii i kosmosie.

Dzisiaj "Urania" nr 1/2019 została wysłana do prenumeratorów, a w dystrybucji kioskowej powinna być dostępna od środy. Znajdziecie ją w salonach EMPiK, Relay, Inmedio, wybranych kioskach Ruchu oraz w dobrych planetariach i w dobrych sklepach ze sprzętem astronomicznym.

Tym, którzy jeszcze nie odnowili prenumeraty, przypominamy, że można tego łatwo dokonać w naszym sklepie internetowym. Dostępna jest także cyfrowa wersja "Uranii" nr 1/2019 - w systemie Google Play.

W numerze 1/2019 znajdziecie wiele ciekawych materiałów. Okładkowym tematem jest kosmiczny łowca planet, czyli Teleskop Keplera. Na okładce reklamujemy także artykuł o tajemnicach ciemnej materii oraz tekst o neutrinach z kwazara, a także "kosmiczne wejście smoka", czyli okazja do poznania astronomicznego świata Chin - państwo to w ostatnich latach mocno inwestuje w badania kosmosu, w tym w astronomię.

Nie zdziwcie się dwoma "dodatkami" do tego numeru. Pierwszym jest rozkładówka z wykresem pozwalającym określić widoczność planet i Księżyca w całym 2019 roku. Drugim są wspomnienia pierwszego redaktora Uranii, przedrukowane z jednego z dawnych numerów.

W galerii prezentujemy najlepsze zdjęcia z konkursu AstroCamera 2018 i przy okazji zachęcamy do wzięcia udziału w tegorocznej edycji. Z kolei młodzież zachęcamy do wzięcia udziału w International Astronomical Youth Camp (IAYC), który w tym roku świętuje 50-lecie.

Numer dopełnia mnóstwo stałych działów, takich jak Komeciarz, Cyrqlarz o meteorach, astronomia i muzyka, kącik olimpijczyka, kalendarz astronomiczny na najbliższe dwa miesiące, astropodróże, czy relaks z Uranią.