Przejdź do treści

Urania nr 2/2017 - siedem planet i łowcy planetoid

Urania nr 2/2017
Do prenumeratorów powinna już docierać "Urania" nr 2/2017, a w EMPiK-ach i kioskach pojawi się we wtorek 28 marca. Tematy okładkowe to siedem planet skalistych w układzie TRAPPIST-1, łowcy planetoid oraz serce Plutona. Ale w numerze zawarliśmy dużo więcej ciekawej treści. Zachęcamy do lektury i prenumeraty jedynego polskiego dwumiesięcznika o kosmosie!

W najnowszym numerze "Uranii" nie mogło oczywiście zabraknąć informacji o sensacyjnym odkryciu siedmiu planet skalistych w układzie TRAPPIST-1. To zaledwie 40 lat świetlnych od nas! Do tematu wrócimy też w kolejnym numerze.

W "Uranii" nr 2/2017 mamy bogactwo obszernych i bardzo ciekawych artykułów. Na początek proponujemy lekturę tekstu pt. "Łowcy planetoid - ludzie kontra automaty" napisanego przez polskiego specjalistę w tej dziedzinie, Michała Kusiaka. Tekstowi towarzyszy szczegółowe zestawienie planetoid o polskich korzeniach.

Potem przenosimy się w dalsze rejony Układu Słonecznego. W tekście o sercu Plutona zapoznamy się z najnowszym stanem badań nad ta planetą karłowatą, a szczególnie jej tajemniczego tworu geologicznego Sputnik Planitia o kształcie przypominającym serce.

Polecamy też dwa teksty o astropodróżach - tym razem do Florencji (jednym z jej najwybitniejszych mieszkańców był Galileusz) i do Armenii. Z kolei z tekstów historycznych warto przeczytać artykuł o Stanisławie Mrozowskim - pierwszym redaktorze Uranii.

Jak zwykle mamy też zbiór nowinek i ciekawostek z badań kosmosu oraz kronikę astronomiczną i dotyczącą lotów kosmicznych. Jest też mnóstwo stałych działów, jak Komeciarz, CYRQLARZ o meteorach i meteorytach, Obserwator Słońca, Młodzi badacze, Kącik olimpijczyka, Ciemne niebo, Sylwetki, Astronomia i muzyka oraz innych. Nie brak też obszernego kalendarza astronomicznego, propozycji obiektów do obserwacji i poradnika obserwatora.

Więcej informacji:


Reklama