Przejdź do treści

Urania nr 3/2013 o Słońcu i zorzach polarnych

Urania nr 3/2013
Tematem przewodnim "Uranii" nr 3/2013 jest nasza dzienna gwiazd. W obszernych artykułach przedstawiamy historię poznania natury Słońca, a także heliosferę i jej granice. Czytelnikom proponujemy na lato mało znaną technikę fotograficzną zwaną solarygrafii, które cechuje się ultradługimi czasami ekspozycji i nie wymaga specjalistycznego sprzętu Prezentujemy także sprawozdanie i piękne zdjęcia zorzy polarnej z wyprawy fotograficznej "Samyang Aurora Expedition" na koło podbiegunowe, której patronowaliśmy.

W numerze nie zabrakło nowinek z badań Kosmosu. Napisaliśmy m.in. o obliczeniach ile nowych kraterów powstaje na Marsie każzdego roku, wynikach konkursu na nazwy dla księżyców Plutona, pulsarze, którym przetestowano ogólną teorię względności Einsteina, czy burzy na Saturnie.

Poruszamy także problem błędów w astronomicznym zadaniu na maturze z fizyki. W numerze prezentujemy treść kontrowersyjnego zadania, wskazując główne błędy. W zadaniu błędnie opisano ewolucję Słońca. W szczególności autorzy pytania uważają, że Słońce stanie się kiedyś brązowym karłem (co jest nieprawdą, brązowe karły to zupełnie inna kategoria obiektów pośrednich pomiędzy planetami, a gwiazdami), ale błędów i nieścisłości w zadaniu jest więcej. Obszerniejsze wyjaśnienia i komentarze zamieściliśmy na naszej stronie internetowej.

Są także stałe działy, taki jak kalendarz astronomiczny, obiekty polecane do obserwacji, kronika odkryć i doniesień z badań Wszechświata. Czytelnicy znajdą też sporą liczbę ogłoszeń o astronomicznych imprezach, takich jak astrofestiwale, obozy i zloty.

"Urania" wspiera konkurs ogłoszony przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne, w którym można wygrać stypendium na udział w międzynarodowym obozie astronomicznym we włoskich Alpach, organizowanym przez Europejskie Obserwatorium Południowe. Zachęcamy uczniów interesujących się astronomią do wzięcia udziału w konkursie (roczniki: 1995, 1996 i 1997). Szczegóły w numerze oraz tutaj.

W obszernym materiale przedstawiamy sylwetkę Pawła Maksyma (1983-2013), ważnego współpracownika "Uranii", niestrudzonego popularyzatora nauki, autora niezliczonych artykułów, audycji i wykładów popularnonaukowych, a także astronoma amatora, który zdobył międzynarodową pozycję naukową. Paweł Maksym byl Przewodniczącym Sekcji Obserwacji Pozycji i zakryć PTMA oraz twórcą Obserwatorium Astronomicznego im. Papieża Sylwestra II w Bukowcu.


Więcej informacji: