Urania nr 3/2019 o obrazie czarnej dziury i konkursie na nazwę polskiej planety

Urania nr 3/2019

Ukazał się numer 3/2019 „Uranii – Postępów Astronomii”. Piszemy w nim m.in. o tym czego dowiedziano się dzięki obrazowi czarnej dziury w galaktyce M87, a także o konkursie na nazwy planet prowadzonym przez Międzynarodową Unię Astronomiczną (IAU).

Nowy numer „Uranii” jest aktualnie w drodze do prenumeratorów, a w salonach EMPiK, Relay, Inmedio oraz w wybranych kioskach Ruchu będzie dostępny od poniedziałku 8 lipca.

Okładkowym tematem jest obraz cienia czarnej dziury, pierwszy taki w historii, uzyskany przez Teleskop Horyzontu Zdarzeń (EHT). Jak tego dokonano i o co chodzi w tym odkryciu pisze dr hab. Maciek Wielgus, mający swój udział w projekcie EHT.

Wśród głównych artykułów numeru polecamy też ciekawy tekst o gwiezdnych syjamskich bliźniaczkach, czyli o układach podwójnych kontaktowych. Ważny wkład w wyjaśnienie pochodzenia, ewolucji, budowy i własności fizycznych tych gwiazd wnieśli polscy astronomowie.

Kolejny artykuł przedstawia Międzynarodową Unię Astronomiczną (IAU). Warto sprawdzić jak powstała ta organizacja i czym się zajmuje, szczególnie że w tym roku obchodzi 100 lat swojego istnienia. Z tej okazji prowadzi globalna akcję IAU100 – szereg różnych inicjatyw skierowanych do różnych grup (astronomów, miłośników astronomii, nauczycieli i uczniów, ogółu społeczeństwa). Jedną z nich jest konkurs na nazwy planet pozasłonecznych IAU100 NameExoWorlds. Każdy kraj dostał do nazwania jedną z planet. Sprawdźcie jaka planeta przypadła Polsce i wymyślcie dla niej imię!

W dziale „Przeczytane w Nature i Science” prezentujemy przegląd najnowszych wyników badań w różnych dziedzinach astronomii. Tym razem dowiecie się co nowego wiadomo o drobnych ciałach Układu Słonecznego, takich jak księżyce i planetoidy.

Z okazji stulecia Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (PTMA) oraz stulecia Uranii kontynuujemy cykl wspomnień i przedstawiamy aktualną działalność PTMA.

W cyklu o astropodróżach sprawdzamy astronomię na afrykańskiej pustyni. To tam pracuje teleskop SALT z polskim udziałem, ale nie tylko on.

Nie brak też innych stałych działów, takich jak astronomia w szkole, CYRQLARZ Pracowni Komet i Meteorów, Komeciarz, Biuletyn Sekcji Obserwatorów Słońca PTMA, kalendarza astronomicznego, ciekawych obiektów obserwacji, galerii zdjęć i innych materiałów.

„Urania – Postępy Astronomii” to polskie popularnonaukowe czasopismo o astronomii i badaniach kosmosu. Przeznaczone jest wszystkich, których interesują tajemnice Wszechświata i loty kosmiczne. Wydawane jest wspólnie przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA), które zrzesza zawodowych astronomów, oraz Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA) skupiające pasjonatów tej dziedziny.

W tym roku „Urania” obchodzi swoje stulecie. Pierwszy numer poprzedniczki Uranii ukazał się w 1919 roku.

Krzysztof Czart