Przejdź do treści

Urania nr 3/2021 z konkursem literackim

Urania - Postępy Astronomii nr 3/2021

Dostępna jest najnowsza Urania nr 3/2021. W numerze m.in. tajemnice szybkich błysków radiowych, legenda widm Henry'ego Drapera oraz konkurs literacki Uranii z okazji Roku Lema 2021. W prezencie dołączamy płytę DVD z dwoma filmami o Koperniku.

24 czerwca Urania nr 3/2021 wyszła z drukarni i rozpoczęła podróż do prenumeratorów. W salonach Empik, Relay, Inmedio będzie dostępna od 28 czerwca. Numer można też zamówić w naszym sklepie internetowym.

W tym roku obchodzimy Rok Lema 2021 z okazji 100 lat od urodzin najsłynniejszego polskiego pisarza science-fiction. Postanowiliśmy w związku z tym ogłosić konkurs literacki, ale taki trochę nietypowy w stosunku do innych podobnych inicjatyw. Zgłaszane teksty powinny być inspirowane polskimi badaniami naukowymi, które opisujemy na łamach Uranii (w czasopiśmie, portalu, Urania TV, a także w Astronarium i cyklu "Astronomia w Twoim domu"). Czekamy na teksty pisane prozą w języku angielskim. Szczegóły na stronie konkursu pt. "Nowe dzienniki gwiazdowe".

Do numeru dołączony jest prezent w formie płyty DVD z dwoma filmami o Mikołaju Koperniku: "Tajemnice de revolutionibus” oraz "Tajemnice astronomii Kopernika". Są to fabularyzowane dokumenty przygotowane przez Fundację Nicolaus Copernicus, przedstawiające enigmatyczne kulisy wydania dzieła Kopernika oraz początki badań prowadzonych przez tego największego polskiego astronoma.

Główne artykuły numeru zaczynamy od tekstu pt. "Legenda widm Henry'ego Drapera" przedstawiającego historię stojącą za literami HD poprzedzającymi nazwy blisko 400 tysięcy gwiazd. Drugi z artykułów poświęconych tematom historycznym przedstawia z kolei Adama Prażmowskiego - polskiego astrofizyka żyjącego w XIX wieku.

Z nowości polecamy zapoznać się z wynikami badań szybkich błysków radiowych (Fast Radio Bursts, w skrócie FRB). Niedawne odkrycie wiążące FRB z magnetarem w Drodze Mlecznej może stanowić chociaż częściowe rozwiązanie tej współczesnej zagadki obserwacyjnej.

Kolejny artykuł to przedstawienie szkolnego planetarium w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Prusa w Siedlcach. Warto też zapoznać się z pracami Polki w misji Artemis oraz poznać ciekawy pomysł na zasygnalizowanie innym cywilizacjom swojego istnienia.

Jak zwykle nie brakuje stałych działów, takich jak Astropodróże, nowinki z badań kosmosu, Kronika, Młodzi badacze, Kącik olimpijczyka, Fotki z Uranią, czy obszernego kalendarza zjawisk astronomicznych na niebie.

Zachęcamy do lektury numeru oraz do zamówienia prenumeraty.

Więcej informacji:

 

Autor: Krzysztof Czart

 

Reklama