Przejdź do treści

Urania nr 4/2014 już dostępna

Urania nr 4/2014
Dostępna jest już "Urania" nr 4/2014, powinna w najbliższych dniach trafiać do skrzynek prenumeratorów oraz pojawić się w Empikach, kioskach Ruchu, Relay i Inmedio. W numerze m.in. ciemna strona Wszechświata, Heweliusz z Uzbekistanu i tekst: kometą w Marsa!

W najnowszym numerze "Uranii" zmieściliśmy cztery główne artykuły. Pierwszy, zatytułowany "Ciemna strona Wszechświata" rozważa zagadnienie istnienia ciemnej energii w Kosmosie. W tekście drugim przenosimy się natomiast do mało znanych fragmentów historii astronomii i jaki związek między Heweliuszem, a innym wielkim astronomem: Uług Bekiem. W artykule "Kometą w Marsa?" dowiemy się czy kometa C/2013 A1 Siding Spring trafi w Czerwoną Planetę. Nie zabraknie też obszernie ilustrowanego raportu z wyprawy po zorzę na Islandię.

Jak zwykle prezentujemy tez przegląd najciekawszych nowinek z badań Wszechświata, w tym wspominamy o umieszczeniu na orbicie polskiego satelity Heweliusz. To już trzeci polski sztuczny satelita - wreszcie nasz kraj zaczyna nadrabiać braki w tej dziedzinie.

Przedstawiamy tez kilka raportów z wakacji pod gwiazdami oraz wyniki polskiej reprezentacji w olimpiadzie astronomicznej, a także pierwszą serię zadań najnowszej krajowej olimpiady 2014/2015. Uczniów zachęcamy też do udziału w międzynarodowym obozie astronomicznym we Włoszech o nazwie ESO Astronomy Camp 2014. Na Polaków czeka kilka stypendiów pokrywających koszt udziału w obozie i biletów lotniczych! "Urania" jest patronem medialnym polskiego konkursu.

W "Uranii" znajdziecie także obszerny kalendarz zjawisk astronomicznych na niebie, ciekawe obiekty do obserwacji oraz poradnik jak zrobić teleskop słoneczny.

Przy okazji początku roku szkolnego przypominamy że ciągle trwa program prenumerat sponsorowanych Uranii dla szkół (z dopłatami z ministerstwa). Jeżeli Wasza szkoła jeszcze się nie zgłosiła, to jeszcze ma szanse - szczegóły tutaj. Druga prośba: jeśli w kiosku lub Empiku napotkacie na "Uranię" całkowicie przesłoniętą innymi czasopismami, przesuńcie ją na wierzch, tak aby chociaż tytuł był widoczny.

Więcej informacji: