Przejdź do treści

"Urania" nr 4/2015

Urania nr 4/2015
Ukazała się "Urania" nr 4/2015, a w niej m.in. o Plutonie, o misji Rosetta do komety, o wyprawie do wielkich teleskopów, a także o ciemnym niebie, wiele ciekawych działów, jak szkoła astropejzażu, obserwacje Słońca, meteorów, kalendarz astronomiczny. Mamy też prezent dla prenumeratorów - pięknie ilustrowana broszura o wielkich teleskopach wydana przez ESO.

Dzisiaj najnowszy numer Uranii 4/2015 został wysłany do prenumeratorów. W najbliższych dniach powinien także pojawić się w salonach Empik, Relay, Inmedio, a także w niektórych kioskach Ruchu. Można go także zamówić w naszym sklepie internetowym.

W numerze znajdziecie ciekawy artykuł na temat tworzenia modeli supernowych i sposobów w jaki powstają czarne dziury. Oczywiście nie brak też najnowszych wieści o Plutonie z niedawnego przelotu sondy New Horizons koło tej planety. Jest też obszerny artykuł o misji Rosetta badającej kometę 67P/Czuriumow-Gerasimenko.

Jest też relacja z wyprawy członków Szczecińskiego Oddziału PTMA do Chile, gdzie odwiedzili wielkie obserwatoria należące do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Przy okazji zamieszczamy informację o tym, że Polska już na dobre jest członkiem ESO, bowiem wreszcie zakończyła się cała procedura ratyfikacji umowy. Natomiast nasi prenumeratorzy otrzymają w prezencie pięknie ilustrowaną i ciekawą broszurę wydaną przez ESO w języku polskim.

Zachęcamy także do lektury stałych działów, takich jak "CYRQLARZ" o obserwacjach meteorów, "Obserwator Słońca", "Szkoła astropejzażu", felieton ('CIrculos meos") i obszernego kalendarz astronomicznego o tym co nas czeka na niebie we wrześniu i październiku.

Uczniowie znajdą też zadania LIX Olimpiady Astronomicznej 2015/2016. Termin nadsyłania rozwiązać upływa 12.10.2015 r.

Oczywiście jest też standardowy zestaw nowinek z badań Kosmosu i kronika wydarzeń.

Przypominamy, że nadal przyjmujemy zgłoszenia od szkół do specjalnego programu prowadzonego wspólnie z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w ramach którego ministerstwo dopłaca szkołom połowę ceny prenumeraty "Uranii".

Więcej informacji:


Reklama