Przejdź do treści

Urania nr 5/2017 o falach grawitacyjnych

Urania nr 5/2017

"Urania" nr 5/2017 jest już w drodze do prenumeratorów i kiosków. Tematem numeru są fale grawitacyjne. Przeczytacie też o czarnych dziurach, ciemnej materii i o nowej kosmicznej grze planszowej (obszerny wywiad z twórcą oraz specjalna promocja dla prenumeratorów).

Kilka dni temu ogłoszono Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki, którą przyznano za badania związane z falami grawitacyjnymi. Najnowsza "Urania" dokładnie opisuje jak odkryto fale grawitacyjne, na jakiej zasadzie działają ich detektory i co wspólnego mają z tym czarne dziury. Opisujemy to w kilku obszernych artykułach, których autorami są polscy naukowcy z grupy POLGRAW, bezpośrednio zaangażowani w detekcje fal grawitacyjnych.

Niejako uzupełnieniem tej tematyki jest artykuł z cyklu "Przeczytane w Nature/Science", który podsumowuje obecny stan wiedzy o różnych rodzajach czarnych dziur. Innym tajemnicznym elementem Wszechświata jest ciemna materia. W tym przypadku opisujemy Wam pomysł toruńskich fizyków na eksperymentalne badania ciemnej materii w laboratorium.

Zachęcamy też do lektury artykułu z kategorii "Czytelnicy obserwują", który opowiada o fotometrii lustrzankowej. W numerze nie brak również innych stałych działów, takich jak "Szkoła astropejzażu", "CYRQLARZ" o meteorytach, obszerny kalendarz astronomiczny z opisem najciekawszych zjawisk na niebie, czy "kącik olimpijczyka".

Ciekawe czy rozważaliście kiedyś sytuację, jak byście sobie poradzili w sytuacji bohatera książki i filmu "Marsjanin". Możecie to sprawdzić w nowej polskiej grze planszowej o tematyce kosmicznej "Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie". W numerze znajdziecie ciekawy wywiad z projektantem tej gry oraz specjalny dodatkowy rabat na grę dla naszych prenumeratorów.

Zachęcany do lektury Uranii i zamówienia jej prenumeraty. Nasze czasopismo znajdziecie też w salonach EMPiK, Relay, Inmedio i wybranych kioskach Ruchu oraz w dobrych planetariach i dobrych sklepach ze sprzętem astronomicznym i optycznym.

Więcej informacji:

 

 

Reklama