Przejdź do treści

Urania nr 5/2020 o Słońcu

Urania - Postępy Astronomii nr 5/2020

Ukazała się „Urania" nr 5/2020. Głównym tematem numeru jest Słońce – jego wpływ na klimat na Ziemi, a także jego początki. Są też materiały o fosforowodorze na Wenus (czy to oznaki życia w chmurach tej planety?) oraz zdjęcia z opozycji Marsa. Dla prenumeratorów w prezencie reprint „Uranii” nr 3/1920.

Okładka „Uranii” nr 5/2020 wyróżnia się kolorystycznie spośród innych numerów. Widzimy na niej fragment powierzchni Słońca, bardzo dokładne zdjęcie granulacji słonecznej uzyskane niedawno przy pomocy 4-metrowego teleskopu słonecznego Daniela K. Inouye. To właśnie Słońce zostało główną gwiazdą tego wydania Uranii. Okazją jest rozpoczęcie się 25. cyklu aktywności słonecznej.

W szczególności naszej dziennej gwieździe poświęcone są dwa duże artykuły. Jeden opisuje kwestię wpływu Słońca na klimat na Ziemi. To właśnie Słońce rządzi klimatem na naszej planecie! Drugi z tekstów przenosi nas w początki istnienia Słońce i mówi o poszukiwaniach gwiazd, które narodziły się w raz z nim w jednej gromadzie. Słońcu poświęcamy też kąciki „Ciekawe strony internetowe”, „Astronomia i muzyka” oraz oczywiście cykl „Obserwator Słońca”.

Niedawno sensacją było odkrycie fosforowodoru (fosfiny) w chmurach Wenus, które zrodziło pytania, czy związek ten ma na tej planecie pochodzenie biologiczne (czy jest oznaką życia). Przybliżamy ten temat.

Kolejnym astronomicznie gorącym tematem była ostatnio opozycja Marsa. W galerii prezentujemy zdjęcia, w tym ciekawą składankę pokazującą 130 lat fotografowania Marsa.

Mamy też coś dla obserwatorów – opisujemy ciekawą 15-centymetrową lunetę. Jak zazwyczaj, jest też obszerny kalendarz zjawisk astronomicznych na najbliższe dwa miesiące oraz podpowiedzi obiektów do obserwacji.

Warto też poczytać o temperaturze w galaktykach, odkryciu przez Polaka bardzo ciekawej i rzadkiej supernowej z silnymi liniami wapnia, o katastrofach kometarnych w Układzie Słonecznym oraz zajrzeć do innych stałych działów.

Numer 5/2020 można zamówić w naszym sklepie internetowym lub w wersji cyfrowej znaleźć w Google Play. Czasopismo dostępne jest także w dobrych planetariach, dobrych sklepach ze sprzętem optycznym oraz w salonach Empik, Relay, Inmedio i w niektórych kioskach Ruchu. Jednak najlepszym sposobem otrzymywania „Uranii” jest prenumerata, do której zamówienia gorąco zachęcamy!

Więcej informacji:

 

Autor: Krzysztof Czart

 

Reklama