Przejdź do treści

Urania nr 5/2022 o Teleskopie Webba

Urania nr 5/2022

Ukazała się Urania nr 5/2022 w objętości stu stron na stulecie czasopisma. Tematem numeru jest Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Pierwsze zdjęcia z Teleskopu Webba zbiegają się ze świętowaniem rocznicy „Uranii”.

Numer został przed weekendem wysłany do prenumeratorów, a pierwszy dzień sprzedaży w EMPiK-ach to 19 września.

Zapraszamy do Torunia na świętowanie stu lat „Uranii”. Na 23 i 24 września przygotowaliśmy liczne atrakcje, w tym wycieczkę do obserwatorium astronomicznego w Piwnicach koło Torunia, gdzie znajduje się siedziba redakcji. Będą ciekawe prelekcje popularnonaukowe, okazja do poznania członków redakcji i dyskusji, a także coś dla dzieci („Mała Urania”). Szczegóły na stronie konferencji.

W lipcu NASA udostępniła pierwsze naukowe zdjęcia wykonane przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Pokazują one możliwości nowego instrumentu. Pierwsze pięć zdjęć przedstawia gromadę galaktyk SMACS 0723 z soczewkowaniem grawitacyjnym, widmo planety pozasłonecznej WASP-96 b, mgławicę Pierścień Południowy, grupę galaktyk Kwintet Stephana i obszar gwiazdotwórczy NGC 3324 w Mgławicy Carina; w kolejnych tygodniach zaprezentowane zostaną kolejne fotografie.

Nic dziwnego, że tematem numeru „Uranii” nr 5/2022 jest Teleskop Webba. Prezentujemy piękne zdjęcia, piszemy o tym, jakie badania naukowe będzie można prowadzić za pomocą tego teleskopu i dokładniej opisujemy sfotografowane obiekty astronomiczne.

Co więcej, Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) ogłosiła konkurs na nazwy planet obserwowanych przez Webba! W ten sposób wyłonione zostaną nazwy dla dwudziestu układów planetarnych. Pomysł może zgłosić każdy – ale nie indywidualnie, tylko tworząc zespół złożony z kilku kategorii osób: uczniów, nauczyciela, miłośników astronomii, astronoma, jednak w jednym zespole nie trzeba mieć reprezentantów wszystkich tych kategorii. Dodatkowo zespół powinien zorganizować wydarzenie popularnonaukowe związane z planetami. Szczegóły w numerze „Uranii” i w wiadomości w portalu.

W stałym dziale o nowościach z czasopism „Nature” i „Science” tym razem przyglądamy się najnowszym postępom astronomii rentgenowskiej.

Prezentujemy też nowe opowiadanie science-fiction inspirowane polskimi badaniami kosmosu oraz przypominamy, że konkurs literacki Nowe Dzienniki Gwiazdowe nadal trwa. Czekamy na zgłoszenia!

Z artykułów dotyczących historii publikujemy informacje z „Kroniki życia Profesora Rybki” dotyczące okresu, gdy był redaktorem „Uranii”. Polecamy także artykuł z tajemnic historii nauki o Galileuszu i kraterze Albategnius.

Kolejne kilka stron poświęconych jest zakończonym konkursom astronomicznym. W szczególności można zapoznać się z projektem misji badawczej ALiVE z ogólnopolskiego konkursu „W stronę gwiazd”.

Jak zwykle nie zabrakło kilku stałych działów, takich jak najciekawsze nowinki z badań kosmosu, Czytelnicy Obserwują, Astropodróże, Cyrqlarz, Komeciarz, Errare Humanum Est (o błędach i pomyłkach w astronomii), Kącik Olimpijczyka, Kalendarzyk Astronomiczny, Astronomia i Muzyka, Spacerkiem po Księżycu czy Galeria „Uranii”.

Więcej informacji:

 

Autor: Krzysztof Czart

 

Reklama