Przejdź do treści

Urania nr 6/2015 i Gwiazda Betlejemska

Urania nr 6/2015
Ukazała się "Urania" nr 6/2015. Jako że to numer z okresu świątecznego, zamieszczamy artykuł na temat Gwiazdy Betlejemskiej - co mogło nią być i jakie są najnowsze koncepcje astronomów na ten temat. W numerze też o kometach, ciemnym niebie, meteorach, w tym o niezwykle jasnym bolidzie widocznym nad Polską 31.10.2015 r.

"Opisana przez Mateusza w kilku zdaniach wizyta trzech - kierowanych Gwiazdą - uczonych Magów w Judei jest niewątpliwie największym sukcesem ewangelisty. Od dwóch tysięcy lat wierni, teolodzy, artyści i astronomowie starają się rozwikłać zagadkę owego znaku na niebie. Tymczasem "Gwiazdka" stała się najbardziej rozpoznawalnym symbolem Bożego Narodzenia w popkulturze." Tak brzmi wstęp do artykułu "Mędrcy z Andromedy", w którym autor opisuje hipotezę, że Gwiazdą Betlejemską mogła być supernowa w galaktyce M31.

Kolejnym tekstem pt. "Gwiazda Polarna a szerokość geograficzna" rozpoczynamy cykle poświęcony astronawigacji. Z kole iw kontynuacji cyklu tekstów o ochronie i znaczeniu ciemnego nieba mamy artykuł pt. "Komety w służbie ciemnego nieba". Polecamy też uwadze kolejną część artykułu "Pod kirgiskim niebem" oraz opis wrażeń  wyprawy na zaćmienie Słońca ("18 sekund euforii na Wyspach Owczych").

W "Sylwetkach" przedstawiamy George'a Prestona, laureata Medalu Bohdana Paczyńskiego, głównego wyróżnienia przyznawanego przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne. Jest też krótki wywiad z naukowcem.

W "CYRQLARZ-u" oprócz kolejnego tekstu z podstaw nauki o meteorach mamy też opis i zdjęcia niezwykle jasnego bolidu, który był widoczny nad Polską 31.10.2015 r.

W numerze nie brakuje najnowszych doniesień o badaniach kosmosu i wydarzeniach w kraju związanych z astronomią. Jest też kilka innych stałych działów, takich jak "Szkoła astropejzażu", "Spacerkiem po Księżycu", "Kalendarz astronomiczny", "Poradnik obserwatora", "Obserwator Słońca" i wiele innych ciekawych tekstów.

Zachęcamy do lektury i do odnowienia prenumeraty "Uranii" na rok 2016. Dla prenumeratorów przygotowaliśmy promocję: dodatkowy rabat na ciekawą książkę "Nowe opowiadania starego astronoma". Rabat obowiązuje do 28.02.2016 r. przy łącznej wpłacie razem z prenumeratą.

Więcej informacji:

Reklama