Przejdź do treści

Urania nr 6/2017 z kalendarzem astronomicznym na rok 2018

Oddajemy do Waszych rąk Uranię nr 6/2017. Tematem numeru są komety, piszemy też o niesamowitych jednoczesnych obserwacjach fal grawitacyjnych i fal elektromagnetycznych (światła) od tego samego źródła - zderzenia dwóch gwiazd neutronowych. Na dodatek do numeru dołączony jest prezent - kalendarz astronomiczny na rok 2018 ze zdjęciami z misji Cassini. Urania jest w drodze do prenumeratorów, po weekendzie powinna być też dostępna w kioskach.

Na okładce najnowszego numery uwagę zwracająztery tematy: komety, fale grawitacyjne od zderzenia gwiazd neutronowych, błąd w dziele Kopernika oraz sylwetka Bohdana Paczyńskiego.

Kometom poświęcone są trzy ciekawe artykuły. Pierwszy opisuje historię badań nad tymi niezwykłymi obiektami, ktore od wieków, a nawet tysiącleci, fascynowały ludzkość. W drugim dowiemy się o najnowszych odkryciach wynikłych z zakończonej już pogoni sonde Rosetta za kometą. Z kolei w "Komeciarzu" znajdziemy zapowiedź najciekawszych komet widocznych w roku 2018 r.

Fale grawitacyjne to z kolei sesnascja listopada. I to kilkukrotna. Najpierw było ogłoszenie Nagrody Nobla 2017 w dziedzinie fizyki właśnie za wkład w badania i odkrycie fal grawitacyjnych, a krótko potem świat obiegła informacja o jednoczesnej obserwacji od tego samego źródła na niebie zarówno fal grawitacyjnych, jak i fal elektromagnetycznych (promieniowania gamma, światła). Po raz pierwszy naukowcom udało się wykryć w ten sposób efekty zderzenia dwóch gwiazd neutronowych. Na dodatek zaobserwowano tzw. kilonową.

Trzeci temat dotyczy słynnego dzieła Mikołaja Kopernika pt. "De revolutionibus..." i jednego z najciekawszych zjawisk fascynujących miłośników astronomii - zakrycia gwiazdy Aldebaran przez Księżyc (w grudniu będziemy mieli okazję takowe zakrycie obserwować). Okazuje się, że zapiski Kopernika dotyczące tego zjawiska w 1497 roku zawierają pewne nieścisłości.

Czwarty okładkowy temat dotyczy postaci prof. Bohdana Paczyńskiego, jedno z najwybitniejszych astronomów XX wieku. Przedstawiamy sylwetkę tego niezwykłego naukowca, który wpłynął na wiele dziedzin astrofizyki.

W numerze znajdziecie oczywiście też wiele innych ciekawych materiałów, np. kalendarz astronomiczny, opis ciekawych obiektów do obserwacji, galerię zdjęć, nowinki z badań kosmosu, kolejny tekst  cyklu "astropodróże", informacje o meteorach, obserwacjach Słońca, ciekawe strony internetowe, książki poelcane na prezent pod choinkę i inne materiały.

Do numeru dołączony jest Kalendarz astronomiczny na rok 2018". W tym roku zdjęcia w kalendarzu w całości poświęconego sa podsumowaniu niezwykłej misji sondy Cassini, która zakończyła się we wrześniu 2017 r. W kalendarzu zaznaczono też najciekawsze zjawiska astronomiczne, które będą zachodzić na niebie oraz ważne daty z historii badan kosmosu.

Przypominamy o odnowieniu prenumerat. Cena prenumeraty na rok 2018 uległa nieco zwiększeniu, do 72 zł. Natomiast pojedynczy numer w kiosku będzie kosztował 14,90 zł. "Uranię" można kupić w salonach EMPiK, Relay, Inmedio, wybranych kioskach Ruchu, dobrych planetariach i dobrych sklepach ze sprzętem optycznym i astronomicznym. Oczywiście można też dokonać zamówienia w naszym sklepie internetowym.

Jeśli prenumeratę opłacacie bezpośredni na konto bankowe, to pamiętajcie, że mamy nowy numer konta: 85 1160 2202 0000 0003 3341 8732.

Aktualnie trwa specjalna promocja dla prenumeratorów: ekstra zniżka na grę planszową "Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie". Oferta jest ograniczona czasowo, a pula pudełek w specjalnej cenie limitowana.

Errata: okazało się, że na stronie 63 numeru 6/2017 wydrukowana została niewłaściwa wersja kalendarium zjawisk astronomicznych (listopad-grudzień 2017 zamiast styczeń-luty 2018). Pobierz właściwą wersję kalendarium w formie pliku PDF.

Więcej informacji:

 

Reklama