Przejdź do treści

Urania nr 6/2018 z kalendarzem astronomicznym na rok 2019

Urania nr 6/2018

Prenumeratorzy powinni już ją mieć w swoich skrzynkach, a wkrótce będzie do nabycia w kioskach Urania nr 6/2018. Do tego numeru dołączony jest w prezencie ścienny kalendarz astronomiczny na rok 2019.

Kilka dni przed świętami „Urania” nr 6/2018 opuściła drukarnię rozpoczęła drogę do prenumeratorów i punktów sprzedaży. Z uwagi na okres świąteczny sprzedaż w salonach EMPiK, Relay, Inmedio i dobrych planetariach dopiero się zaczyna, ale do prenumeratorów poczta powinna już dostarczyć nowy numer.

Tradycyjnym prezentem dla Czytelników jest kalendarz astronomiczny na cały rok 2019. Ten bezpłatny dodatek do numeru można np. powiesić na ścianie. Ilustrowany jest najciekawszymi kadrami użytymi w różnych odcinkach programu telewizyjnym „Astronarium” oraz zawiera informacje o zjawiskach na niebie i wydarzeniach związanych z astronomią, które nastąpią w roku 2019.

Jeśli potrzebujesz więcej egzemplarzy kalendarza, możesz je zamówić w sklepie internetowym Uranii.

W numerze polecamy tekst o tańczących galaktykach, czyli oddziaływaniach w Grupie Lokalnej – skupisku kilkudziesięciu najbliższych nam galaktyk. Drugim z głównych artykułów jest esej, dzięki któremu możemy zobaczyć Kopernika nie tylko jako pomnikową postać, ale kogoś, komu nieobce były całkiem nienaukowe namiętności.

W cyklu „Przeczytane w Nature/Science” tym razem mowa o „Wielkim G”, czyli problemach z pomiarami stałej grawitacji, oznaczanej literą G. Przy okazji donosimy o niedawno dokonanej zmianie definicji kilograma.

W dziale „Czytelnicy obserwują” tym razem artykuł o solarygrafii, uzupełniony galerią zdjęć. Dodatkowo ze zdjęć nadesłanych przez czytelników prezentujemy te przedstawiające analemę.

Wywiad do tego numerze przeprowadziliśmy z Robertem Zubrinem, założycielem Mars Society, propagatorem eksploracji i kolonizacji Marsa. Sprawdźcie m.in., czy według niego w Polsce może powstać następne SpaceX.

Zachęcamy także do zerknięcia do Cyfrowego Archiwum „Uranii”, w którym opublikowaliśmy skany „Postępów Astronomii” z lat 1991–1997.

Na rozkładówce zamieściliśmy infografikę z różnymi ciekawymi wydarzeniami z minionych stu lat polskiej astronomii, od momentu odzyskania niepodległości przez Polskę.

W Uranii nr 6/2018 nie brak oczywiście stałych działów, takich jak komiks „Mała Urania”, Obserwator Słońca, Komeciarz, CYRQLARZ, astronomia i muzyka, Astropodróże i innych. Jest też kalendarz astronomiczny na styczeń i luty 2019 roku, a do obserwacji polecamy jasną kometę 46P/Wirtanen.

Opublikowaliśmy także wyniki dwóch konkursów, w które zaangażowana była Urania: KosmoSzkoły z PAK oraz ESO Astronomy Camp 2018.

Zachęcamy do odnowienia prenumeraty Uranii na rok 2019.

Więcej informacji:

Reklama