Przejdź do treści

Urania TV nr 19 o stuletniej historii Uranii

Urania TV nr 19 o stuletniej historii Uranii

"Urania" świętuje w tym roku swoje stulecie. Z tej okazji na kanale Urania TV prezentujemy historię naszego czasopisma. Opowiada redaktor naczelny, prof. Maciej Mikołajewski.

Czy wiecie że Uranię stworzyło w 1919 roku kilku uczniów miłośniczo interesujących się astronomią? Zapewne nie przypuszczali wtedy, że tytuł ten przetrwa 100 lat i przyczyni się m.in. do zrodzenia pasji do astronomii u wielu przyszłych polskich astronomów. Przeglądając 'Uranie" z różnych lat można prześledzić rozwój astronomii polskiej i światowej w ciągu ostatniego wieku, a czasami nawet zmiany w języku polskim (np. tytuł początkowo był w formie "Uranja", dopiero przedwojenna reforma ortografii zmieniła go na "Urania").

Zachęcamy też do zajrzenia do bezpłatnego Archiwum Uranii, w którym zamieściliśmy komplet zeskanowanych numerów czasopisma z różnych lat. Archiwum można też przeglądać na  smartfonach i tabletach w Google Play i w Książkach Google.

W ramach Urania TV prezentujemy ciekawe tematy i osoby zajmujące się astronomią i kosmosem zawodowo oraz hobbystycznie. Kanał prowadzony jest przez czasopismo i portal Urania - Postępy Astronomii.

Więcej informacji: