Przejdź do treści

Utworzono kolejny Międzynarodowy Park Ciemnego Nieba

Droga Mleczna nad Parkiem Canyonlands

W Stanach Zjednoczonych utworzono nowy obszar ochrony nocnego krajobrazu, który powstał na terytorium Parku Narodowego Canyonlands i zajmuje powierzchnię ponad dwa razy większą niż obszar Warszawy. Znany amerykański miłośnik przyrody i eseista Edward Abbey mawiał o tym parku, że jest to najbardziej dziwne, cudowne i magiczne miejsce na Ziemi.

Położony w stanie Utah Park Narodowy Canyonlands utworzono w 1964 r. aby chronić wyjątkową, znaną z westernów rzeźbę terenu oraz występującą tam faunę i florę. Od kilku lat na obszarze parku czyniono starania zmierzające do wymiany całej infrastruktury oświetleniowej na przyjazną środowisku, co przyniosło skutek w postaci przyznania parkowi statusu Międzynarodowego Parku Ciemnego Nieba. Status ten przyznawany jest przez Międzynarodowy Związek Ciemnego Nieba (IDA), który uhonorował w ten sposób już kilkadziesiąt tego typu obszarów na całym świecie.

Międzynarodowy Park Ciemnego Nieba Canyonlands zajmuje powierzchnię 1365 km kwadratowych w samym centrum Wyżyny Kolorado. Składa się z trzech wyróżnianych ze względu na rzeźbę terenu obszarów: Island in the Sky (Wyspa na niebie), The Needles (Igły) oraz The Maze (Labirynt). Odznaczony został statusem Gold-Tier (Złoty Poziom), który przysługuje miejscom posiadającym najciemniejsze niebo, pozbawione wszelkiego zanieczyszczenia światłem.

Park wraz z innymi instytucjami z Wyżyny Colorado ustanowił w 2012 r. Kooperatywę Ciemnego Nieba, będącą inicjatywą zmierzającą do minimalizacji skutków zanieczyszczenia światłem. Celem inicjatywy jest przywrócenie tym terenom pierwotnie ciemnego nieba, poprzez prowadzenie akcji edukacyjnych i popularyzatorskich. W połowie września w parku odbędzie się oficjalna ceremonia nadania statusu Międzynarodowego Parku Ciemnego Nieba.

Więcej informacji:


Grzegorz Iwanicki
Źródło: IDA

Na zdjęciu: Droga Mleczna nad Parkiem Canyonlands. Źródło: Chao Yen/flickr.com

Reklama