Przejdź do treści

Utworzono kolejny park ciemnego nieba w amerykańskim stanie Utah

Droga Mleczna nad parkiem Antelope

Powołano do życia kolejny, dziewiąty już park ciemnego nieba na terenie Utah. Park jest pod pewnym względem wyjątkowy, ponieważ utworzono go tylko kilkanaście kilometrów od milionowej metropolii Salt Lake City.

Park ciemnego nieba utworzono na obszarze parku stanowego Wyspy Antelope, leżącego w północnej częsci stanu Utah. Zajmuje obszar niemal 117 km2 i został odwiedzony w 2015 r. przez 320 tys. turystów. Bramy parku otwarte są codziennie do 22.00, jednak istnieje możliwość przebywania w parku w ciągu nocy, w celu obserwacji gwiazd i astrofotografii.

Wyspa leży na Wielkim Jeziorze Słonym i oddzielona jest od lądu i terenów zurbanizowanych płytką zatoką Farmington. Długość wyspy wynosi 24 km, a szerokość ok. 10 km. Przez jej środek, z północy na południe, przebiega pasmo górskie, którego najwyższy szczyt osiąga 2010 m n.p.m., a wysokości względne dochodzą do ponad 700 metrów.

Bliskość ponadmilionowej aglomeracji Salt Lake City, która rozciąga się na wschód od parku, powoduje częściowe zanieczyszczenie nieba sztucznym światłem. Nad horyzontem unosi się widoczna łuna miejska, jednak jej wpływ jest minimalizowany przez brak zabudowań mieszkalnych na terenie wyspy oraz górzysty krajobraz. Mimo niekorzystnego położenia, niebo nad parkiem jest relatywnie ciemne. Można na nim bez trudu dostrzec m.in. Drogę Mleczną oraz meteory i krążące sztuczne satelity. Pomiary prowadzone za pomocą miernika SQM-L wykazały, że jasność nocnego nieba wynosi tam średnio 20,7 mag/arcsec2.

Aktywności związane z walorami ciemnego nieba uzupełniają bogatą ofertę turystyczną i rekreacyjną parku Antelope, w której znaleźć można m.in. szlaki piesze i rowerowe, piaszczyste plaże oraz możliwość obserwacji rzadkich gatunków fauny: wyspa słynie z turystyki ornitologicznej oraz licznego stada bizonów.

Jednym z celów utworzenia parku ciemnego nieba na wyspie Antelope była troska a nocną faunę zamieszkującą teren parku. Natomiast wydarzenia organizowane przez personel m.in. pokazy nieba i astropikniki spełniają funkcję edukacyjną, poszerzając wiedzę odwiedzających z zakresu problematyki zanieczyszczenia świetlnego i astronomii.

Więcej informacji:


Opracowanie:
Grzegorz Iwanicki

Źródło: IDA

Na ilustracji: Droga Mleczna nad parkiem Antelope. Źródło: Dan Ransom/IDA.