Przejdź do treści

Utworzono park ciemnego nieba w Kalifornii

Park ciemnego nieba powstał na terenie Parku Narodowego Joshua Tree, znajdującego się w południowej Kalifornii. Obejmuje wysoko położone pustkowie pomiędzy pustyniami Mojave a Colorado, licznie odwiedzane przez mieszkańców 18 milionowej metropolii Wielkiego Los Angeles.

Nowoutworzony park znajduje się w południowej części Kalifornii, na terenie hrabstw Riverside i San Bernardino. Zajmuje obszar ponad 3 tys. km2, głównie górzystych krajobrazów, często przekraczających wysokość 1000 m n.p.m. W odległości trzech godzin jazdy samochodem znajduje się Wybrzeże Pacyfiku, z aglomeracjami Los Angeles i San Diego, które łącznie skupiają niemal 20 milionów mieszkańców. Park jest dla nich najbliższym miejscem, gdzie mogą zobaczyć naturalnie ciemne nocne niebo, z tego względu od lat cieszy się popularnością wśród miłośników astronomii i przyrody. Teren parku otwarty jest przez 365 dni w roku, siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.

Początki ochrony na tym obszarze sięgają lat 30 ubiegłego wieku. Utworzono wtedy narodowy pomnik przyrody, mający chronić okoliczne tereny przed gwałtowną urbanizacją. W 1994 r. zmieniono status tego obszaru na park narodowy, który szczyci się kilkoma charakterystycznymi cechami. Pierwszą z nich jest występowanie dwóch ekosystemów pustynnych związanych z pustyniami Mojave oraz Colorado. Park jest również słynny z rosnących tu drzew Jozuego, od których otrzymał swoją nazwę. Spotkać tu można również inne unikatowe rośliny oraz gatunki fauny, przystosowane do skrajnie gorącego i suchego klimatu. Miejscowy krajobraz wyróżnia się urozmaiconymi formami, powstałymi wskutek trzęsień ziemi i erozji.

Miejscowe atrakcje ściągają do parku rocznie ponad półtora miliona turystów, dla których przygotowano m.in. pola kempingowe oraz liczne szlaki piesze i rowerowe. Wśród odwiedzających liczną grupę stanowią miłośnicy astronomii, którzy korzystają w walorów ciemnego nieba panujących nad parkiem. Pomiary prowadzone za pomocą miernika SQM wykazały, że jasność miejscowego nieba w bezchmurne noce waha się od 20,9 do 21,6 mag/arcsec2. Najciemniejsze warunki panują we wschodniej i centralnej części parku. Horyzont nad zachodnią częścią parku zanieczyszczony jest sztucznym światłem dobiegającym z oddalonych o 30 km miast Palm Springs i Indio.

Od 2010 r. na terenie parku prowadzone są pokazy nieba i prelekcje popularyzujące astronomię, w których w skali roku bierze udział ponad 2000 turystów. W celu zapewnienia lepszych warunków obserwacyjnych zmodernizowano dotychczas 80% źródeł sztucznego światła znajdujących się na terenie parku. Dalsze modernizacje przewidziane są w kolejnych latach.

Oficjalne otwarcie parku ciemnego nieba na terenie Parku Narodowego Joshua Tree odbędzie się w pierwszej połowie sierpnia. Park będzie drugim tego typu obiektem w Kalifornii po utworzonym w 2013 r. parku w Dolinie Śmierci. Tym samym nowo utworzony obiekt dołączy do kilkudziesięciu innych obszarów ochrony ciemnego nieba certyfikowanych przez Międzynarodowy Związek Ciemnego Nieba, rozsianych po wszystkich kontynentach (z wyjątkiem Antarktydy).

Więcej informacji:


Opracowanie:
Grzegorz Iwanicki

Źródło: IDA

Na ilustracji: Nocne niebo nad głównym wejściem do Parku Joshua Tree. Źródło: IDA/Lian Law (NPS)