Przejdź do treści

Utworzono pierwszy park ciemnego nieba w amerykańskim stanie Wisconsin

Droga Mleczna nad Parkiem Newport

Stany Zjednoczone wzbogaciły się o kolejny park ciemnego nieba, który jest pierwszym tego typu obiektem w stanie Wisconsin. Utworzono go na obszarze parku stanowego Newport, na zachodnim wybrzeżu jeziora Michigan.

Nowy park ciemnego nieba zajmuje obszar niecałych 10 km2 wiecznie zielonych lasów, łąk i mokradeł. Znajduje się w północnej części Półwyspu Door, wcinającego się na odległości 130 km w głąb Jeziora Michigan. Półwysep oddziela od lądu Zatoka Green o szerokości 24 km, ograniczając oddziaływanie zanieczyszczenia świetlnego generowanego przez miejscowości położone wzdłuż brzegu jeziora.

Pomysł na utworzenie na Półwyspie Door parku ciemnego nieba wyszedł cztery lata temu, od miejscowego miłośnika astronomii Ray'a Stoneciphera, który będąc członkiem lokalnego stowarzyszenia miłośników astronomii "zaraził" tym pomysłem kierownika Parku Stanowego Newport. Personel parku wraz z wolontariuszami skupionymi wokół astronomicznego stowarzyszenia, rozpoczęli starania o uzyskanie stosownego certyfikatu, zaświadczającego o wpisaniu na listę międzynarodowych parków ciemnego nieba. Po skompletowaniu niezbędnych dokumentów, oraz po modernizacji źródeł sztucznego światła na terenie parku zgodnie z wytycznymi Międzynarodowego Związku Ciemnego Nieba (IDA) osiągnęli swój cel. Oficjalna uroczystość wręczenia certyfikatu władzom parku odbędzie się 22 czerwca.

Miejsce utworzenia parku ciemnego nieba nie jest przypadkowe. Tutejsze walory gwiaździstego nieba doceniane są przez turystów od ponad 25 lat. Pierwsze imprezy astronomiczne organizowane były tu już w 1991 r. Od tamtego czasu co najmniej trzykrotnie w ciągu roku przeprowadzane są różnego rodzaju wydarzenia o charakterze astronomicznym, z udziałem absolwentów Uniwersytetu Wisconsin-Madison, którzy użyczają instrumentów obserwacyjnych. Jednym z cyklicznych wydarzeń tego typu jest sierpniowy piknik astronomiczny, poświęcony obserwacjom Perseidów.

Ciemne niebo panujące nad Parkiem Newport jest związane głównie z izolacją tego miejsca od dużych skupisk ludzkich. Północny kraniec Półwyspu Door oddzielony jest wodami Jeziora Michigan od miast położonych na wybrzeżu. Wschodni horyzont widziany z parku jest nieskalany sztucznym światłem, ponieważ brzeg jeziora oddalony jest o ponad 50 km. Takie warunki są niemal idealne do prowadzenia obserwacji. Wyniki pomiarów jasności nocnego nieba miernikiem SQM, wykonane przez personel parku, wahają się w granicach 21,4-21,9 mag/arcsec2. Struktura Drogi Mlecznej jest doskonale dostrzegalna gołym okiem, jak również słabsze obiekty jak m.in. galaktyka M33. Dzięki tak dobrym warunkom obserwacyjnym park stanowi częste miejsce odwiedzin miłośników astrofotografii.

Nowoutworzony obszar ochrony ciemnego nieba jest 13 parkiem stanowym w USA, który otrzymał taka nominację, oraz jednym z 48 międzynarodowych parków ciemnego nieba rozsianych po całym świecie.  


Więcej informacji:


Opracowanie:
Grzegorz Iwanicki

Źródło: IDA


Na ilustracji: Droga Mleczna nad Parkiem Newport. Źródło: Denny Moutray/IDA.