Przejdź do treści

Uwaga! 5,6 mln euro dla polskiego przemysłu kosmicznego

Grafika ze strony głównej POLSA.

Dobre wiadomości dla entuzjastów polskiego sektora kosmicznego. Europejska Agencja Kosmiczna utworzyła właśnie nowy mechanizm dla Polski – tzw. Industrial Policy Task Force (IPTF).

W jego ramach w latach 2022–2024 aż 5,6 mln euro przeznaczone będzie wyłącznie na kontrakty dla polskich podmiotów (w tym firm). Będą to środki, które Polska wpłaca poprzez składkę obowiązkową do ESA i które zostaną przekierowane na konkretne działania wspierające (dalszy) rozwój polskiej branży kosmicznej. Po stronie polskiej w tworzeniu mechanizmu uczestniczyły MRiT, MEiN i POLSA.

Wsparcie poprzez IPTF oznacza między innymi, że polskie przedsiębiorstwa nie będą musiały konkurować z innymi firmami w otwartych przetargach. Postępowania będą ograniczone w tym przypadku wyłącznie do polskich podmiotów. Pozwoli to na skuteczne włączenie polskich przedsiębiorstw w europejskie łańcuchy dostaw i udział w największych międzynarodowych misjach, a tym samym budowanie solidnych kompetencji w zakresie eksploracji przestrzeni kosmicznej.
 
Już w najbliższych dniach Polska Agencja Kosmiczna ogłosi pierwszy nabór propozycji projektów w ramach nowego mechanizmu finansowania. Portal „Uranii” również będzie o tym informował. Więcej o planach POLSA można będzie z kolei przeczytać w najnowszym numerze czasopisma „Urania – Postępy Astronomii”.

 

Czytaj więcej:


Źródło: POLSA

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska
 

Na zdjęciu: Grafika ze strony głównej POLSA.

Reklama