Przejdź do treści

V Karnawał Latawców KOSMOS

V Karnawał Latawców KOSMOS

Karnawał Latawców wystartuje w Gdańsku na Wyspie Sobieszewskiej 1 czerwca 2019 roku o godz. 11.00. Jubileuszowa 5. Edycja odbędzie się pod hasłem „Kosmos”. Organizatorzy wydarzenia przewidują kilka stref kosmicznych, w których dorośli i dzieci będą mogli wykazać się znajomością kosmosu lub go poznać. Będzie można otrzymać nagrody za najciekawsze latawce nawiązujące do tematu „Kosmos”.

Karnawał Latawców to impreza rodzinna odbywająca się na Wyspie Sobieszewskiej – dzielnicy Gdańska położonej w ujściu Wisły – połączona z konkursem na najciekawszy ręcznie skonstruowany latawiec. Piąta edycja tego wydarzenia ma podtytuł „Kosmos”. Wezmą w niej udział m.in. pracownicy Uniwersytetu Gdańskiego, Centrum Nauki Hevelianum, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku (filia nr 48) oraz aktywiści z różnych organizacji społecznych.

Organizatorzy czyli Miasto Gdańsk, Gdański Archipelag Kultury oraz Gdański Archipelag Kultury/Wyspa Skarbów przygotowali wiele atrakcji dla mieszkańców Gdańska. Wśród nich najważniejszą jest konkurs na najciekawsze, własnoręcznie wykonane latawce nawiązujące do tematu festiwalu. Przewidziano trzy nagrody główne oraz nagrodę publiczności za latawiec wzbudzający największy zachwyt i sympatię.

Impreza odbędzie się 1 czerwca 2019 roku (sobota) w godzinach 11.0015.00. Uczestnicy wydarzenia będą mieli do wyboru kilka stref, w ramach których zgrupowane zostały atrakcje podobne tematycznie.

W Strefie Międzygalaktycznej Przygody oczekują warsztaty, gry i zabawy, czyli:

  • MikroKOSMOS w kropli wody, w którym z pomocą Stacji Biologicznej Uniwersytetu Gdańskiego będzie można podglądać świat bałtyckich mikroorganizmów, ponieważ kropla wody morskiej jest jak kosmos dla mikroskopijnych okrzemek, sinic i skorupiaków.
  • Strefa Pouderzeniowa, w której Magdalena Maszewska – specjalista ds. edukacji matematyczno-fizycznej w Hevelianum pomoże odpowiedzieć na pytania: „Czy gwiazdy mogą nam spaść na głowę?”, „Z czego zbudowany jest warkocz komety?” czy „Jak odróżnić meteoryty od ziemskich kamieni?”. Ponadto będzie wykonywała kratery pouderzeniowe!
  • Lunetarium Kopernika – poprowadzi Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. Jego pracownicy opowiedzą o Słońcu, a jego natura i ruch zostaną przedstawione za pomocą prostych obserwacji i eksperymentów. Będzie można oglądać szczegóły tarczy słonecznej przez nowoczesny teleskop, a plamy słoneczne przez unikatową replikę siedemnastowiecznej lunety z ekranem do obserwacji plam słonecznych. Uczestnicy warsztatów będą składali przenośne zegary słoneczne, a przez cały czas trwania festiwalu pracownicy Muzeum pomogą wyznaczyć za pomocą Słońca kierunki świata metodą Kopernika. Ma to pozwolić ostatecznie sprawdzić działanie naszych zegarów i uchwycić subtelności ruchu naszego największego i najgorętszego latawca.
  • Kosmiczny Upcycling – czyli to się jeszcze przyda! Podczas warsztatów prowadzonych przez zespół Square Upcycling uczestnicy dowiedzą się, czy można zrobić użytek ze śmieci i jak je twórczo przetworzyć. Wszyscy będą mogli wykonać „jetpacki”, czyli odrzutowe plecaczki, które poniosą uczestników „w kosmos”!   
  • Quiz – Świadomość ekologiczna mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej  - Fundacja Eko Wyspa poprowadzi zajęcia z ekologii. W trakcie nich każdy uczestnik zabawy będzie musiał najpierw zakręcić kołem nazwanym „kołem ekologii” (trzy próby), na którym w nieregularny sposób będą się powtarzały numerki oznaczające rodzaj wyzwania. Do wyzwań będą należały: a) pytanie z zakresu ekologii Wyspy Sobieszewskiej, b) pytanie z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi, c) zagadka manualna, gdzie uczestnik będzie musiał losowo wybrany przedmiot (potencjalny odpad) wrzucić do prawidłowej atrapy śmietnika (przygotowanego specjalnie na konkurs). Przewidziano nagrody.

W Strefie Grawitacji i Rekreacji uczestników czekają gry i zabawy czyli Kosmiczna Bramka i Bieg z prędkością światła.

Natomiast w Strefie Relaksu dzieci i młodzież będzie mogła spędzić czas w Kinie Sferycznym, gdzie będą oglądali realistyczne widowisko 3D, które zmienia wizualne i dźwiękowe odczucia u odbiorcy oraz pozwala podróżować w czasie i przestrzeni, aby odkryć tajemnice fauny i flory.

Drugą atrakcją tej strefy będzie Autostopem przez galaktykę czyli stanowisko prowadzone przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną. Dzieci będą mogły stworzyć własną książkę-komiks nt. wyprawy w kosmos. Jedynym ograniczeniem jest ich własna wyobraźnia. Ponadto mogą wziąć udział w grze terenowej, w czasie której wcielą się w role kosmicznych turystów zwiedzających kolejne zakamarki Drogi Mlecznej. Czy uda się im odwiedzić wszystkie miejsca opisane w przewodniku Autostopem przez galaktykę? Ponadto dla kosmicznych podróżników przewidziano kosmiczne makijaże. Dzięki temu galaktyczni autostopowicze mogą wyglądać jak prawdziwe Gwiazdy.

Dodatkową atrakcją będą występy na scenie: „To jest nasz świat” – czyli koncert dzieci-dzieciom w wykonaniu Klubu Winda Gdańskiego Archipelagu Kultury oraz „Burza pytań i nieskończoność odpowiedzi” – quiz wiedzy o Wyspie Sobieszewskiej i kosmosie prowadzony przez Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej

Wstęp na wszystkie atrakcje jest wolny.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują portale Trojmiasto.pl i Gdansk.pl oraz Radio Gdańsk i Magazyn Together. Wydarzenie zostało dofinansowane prze Miasto Gdańsk w ranach realizacji Programu Społecznego Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej.

Więcej informacji o wydarzeniu i konkursie pod linkiem.

 

Źródło: „Wyspa Skarbów” Gdański Archipelag Kultury

Opracowanie: Paweł Z. Grochowalski

Reklama