Przejdź do treści

Vega wynosi dwa ładunki na orbitę polarną

W środku nocy w środę z portu kosmicznego w Gujanie Francuskiej po raz 10. wystartowała lekka rakieta europejska Vega wysyłając na orbitę dwa satelity wybudowane przez Izrael.

Rakieta podniosła się ze stanowiska startowego o 3:58 polskiego czasu. W pierwszej fazie lotu ciąg rakiety wytwarzany był przez dolny stopień na paliwo stałe. Vega szybko zaczęła ukierunkowywać się na północ. Po sukcesywnym odpaleniu kolejnych trzech stopni na paliwo stałe praca przyspieszenia rakiety została przekazana do górnego stopnia AVUM, który w pierwszym odpaleniu wprowadził rakietę z ładunkiem na wstępną orbitę. Łącznie w całej misji górny stopień był odpalany 5 razy.

Vega pozbyła się pierwszego pasażera na orbicie o wysokości 450 km. OPTSAT-3000 został wypuszczony po 42 minutach lotu. Po dwóch następnych odpaleniach AVUM z rakiety odłączył się ostatni ładunek: satelita VENµS. Został wprowadzony na docelową orbitę o wysokości 720 km.

O ładunku


OPTSAT-3000 to włoski satelita rządowy, wyprodukowany przez Izrael na bazie swojej eksportowej platformy satelitarnej OPSAT-3000. Satelita będzie wykonywał obrazy Ziemi przy pomocy 70-centymetrowego teleskopu i detektorów optycznych: panchromatycznego oraz multispektralnego. Satelita jest w stanie uzyskiwać obrazy o rozdzielczości 0,5 m i pokrywać jednocześnie pas terenu o szerokości 15 km. Ładunek waży 368 kg, ma rozpiętość 4,6 m i jest w stanie kierować na cele odchylone o 30 stopni od nadiru.

Mniejszym wyniesionym w locie Vegi satelitą jest VENµS. Jest to satelita, który w pierwszej części swojej misji ma wykonywać pomiary naukowe przy użyciu kamery VSSC, a później ma wykonać demonstrację technologiczną przy użyciu silnika jonowego Halla. Satelita został wybudowany we współpracy Francji i Izraela. Kamera VSSC jest w stanie wykonywać obrazy w 12 pasmach, używając do tego teleskopu o średnicy 25 cm. Optyka satelity pozwala na uzyskanie rozdzielczości 5 m i pokrycie pasa o szerokości 27,5 km. Głównym zadaniem statku będzie monitorowanie ekosystemu 50 specjalnie wybranych do tego celu miejsc. Później satelita przetestuje dwa silniki IHET, rozwijane przez Izrael silniki jonowe o ciągu 15 mN. Satelita VENµS waży 264 kg.

Podsumowanie


Dzisiejszy start Vegi był 10. udanym startem od debiutu rakiety w 2012 roku. W tym roku Vega poleci jeszcze raz z marokańskim satelitą obserwacyjnym. Kolejna misja operatora Vegi, firmy Arianespace jest obecnie planowana na 1 września. Ich najcięższa rakieta Ariane 5 wyniesie wtedy w satelity telekomunikacyjne.

Źródło: SF101/Arianespace

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Start rakiety Vega z ładunkami OPTSAT-3000 i Venus. Źródło: Arianespace.
manifest

Reklama