Przejdź do treści

W hołdzie Keplerowi – konferencja OAKJ już w październiku

Plakat konferencyjny. Źródło: OAKJ

Z okazji 450. rocznicy urodzin Johannesa Keplera 16 października 2021 roku w Obserwatorium Astronomicznym Królowej Jadwigi w Rzepienniku Biskupim odbędzie się konferencja naukowa Towards mysteries of the Cosmos with Johannes Kepler.

Młody nauczyciel rysuje na tablicy szkolnej trójkąt równoboczny, po czym wpisuje w niego i opisuje na nim okrąg. Wykazuje tym samym uczniom ciekawą prawidłowość matematyczną: promień okręgu opisanego jest, w przypadku trójkąta równobocznego, dokładnie dwa razy większy od promienia wpisanego.

Lotny umysł i elementarna wiedza astronomiczna nauczyciela doprowadziły podczas tej lekcji do konstatacji, która miała zmienić bieg dziejów świata.

Rzecz działa się w Grazu w 1594 roku, a nauczycielem był młody Johannes Kepler. We wspólnym środku okręgów wyobraził on sobie Słońce, a okręgi spostrzegł jako orbity Jowisza i Saturna. Przypomniał sobie bowiem z astronomii, że Saturn jest dwa razy dalej oddalony od Słońca niż Jowisz. Czyżby Wszechświat został urządzony w oparciu o proste reguły geometryczne? Tak rozpoczęła się wyjątkowa kariera naukowa Keplera, której zapowiedzią stało się jego młodzieńcze dzieło z 1596 roku – Mysterium cosmographicum.

Z inicjatywy Stowarzyszenia Astronomia Nova w 450. rocznicę urodzin Johannesa Keplera, 16 października 2021 roku odbędzie się w Obserwatorium Astronomicznym Królowej Jadwigi (OAKJ) w Rzepienniku Biskupim konferencja naukowa Towards mysteries of the Cosmos with Johannes Kepler. Współorganizatorem wydarzenia jest Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Dokładnie w dzień urodzin Keplera, 27 grudnia odbędzie się również w OAKJ mniej formalne spotkanie, głównie w gronie członków AN. Powstanie też książka o Keplerze, w której zostaną zamieszczone zarówno materiały pokonferencyjne, jak i przyczynki autorskie tych osób, które nie będą osobiście uczestniczyć w konferencji.

Im więcej osób się zaangażuje, tym „podarek urodzinowy” stanie się treściwszy. Podarek człowiekowi, „który wszystko ma i nic nie potrzebuje”. Ale też podarek samym sobie, którego potrzebujemy – mówi główny organizator wydarzenia, dr Bogdan Wszołek z OAKJ.

Obserwatorium Astronomiczne Królowej Jadwigi to prywatne obserwatorium usytuowane w Rzepienniku Biskupim (województwo małopolskie). Jego patronką jest królowa Polski, Jadwiga Andegaweńska. Budowa obserwatorium rozpoczęła się w 1998 roku, a otwarcie miało miejsce 8 czerwca 2015 roku – gośćmi specjalnymi byli wówczas kosmonauta gen. Mirosław Hermaszewski, astronomka prof. Virginia Trimble oraz kosmolog ks. prof. Michał Heller. Patronuje mu Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego i Stowarzyszenie Astronomia Nova.

Misją OAKJ jest prowadzenie badań astronomicznych i z zakresu astronautyki we współpracy z naukowymi ośrodkami w kraju i za granicą, świadczenie usług edukacyjnych i wydawniczych oraz organizowanie konferencji naukowych i innych wydarzeń, w tym zielonych szkół, praktyk studenckich, zlotów obserwacyjnych i warsztatów.

 

Radioteleskop RT-9 w Obserwatorium Astronomicznym Królowej Jadwigi w Rzepienniku Biskupim. Fot. Stanisław Witek - praca własna

Na zdjęciu: Radioteleskop RT-9 w OAKJ w Rzepienniku Biskupim. Fot. Stanisław Witek - praca własna, źródło: Wikipedia

 

Czytaj więcej:

Opracowanie: Bogdan Wszołek, Elżbieta Kuligowska
 

Na ilustracji: Plakat konferencyjny. Źródło: OAKJ

Reklama