Przejdź do treści

W Izdebnie powstanie obserwatorium astronomiczne

RSP Izdebno

Poznański oddział PTMA od dłuższego czasu poszukiwał odpowiedniej lokalizacji dla zbudowania obserwatorium astronomicznego. Niestety, każde z dotychczas rozważanych miejsc miało różne wady, często uniemożliwiające lub bardzo utrudniające działanie przyszłego obserwatorium.

Niedawno Pan Tomasz Zaraś (pomysłodawca projektu Izdebskiej Ostoi Ciemnego Nieba) poinformował, że pojawiło się rozwiązanie tego problemu i istnieje spora szansa na ulokowanie obserwatorium astronomicznego poznańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (dalej PTMA) w Izdebnie w gminie Sieraków (woj. wielkopolskie).

Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Izdebnie dysponuje kawałkiem nieużytku w okolicy malowniczo położonego jeziorka Izdebienko. Działka ma 0,5 hektara, co powinno zdecydowanie wystarczyć na postawienie obserwatorium!

Pan Tomasz Zaraś jest już po wstępnych rozmowach z p. Przemysławem Ajchlerem, specjalistą od inwestycji oraz nowych technologii (od którego dowiedział się o możliwości ulokowania obserwatorium na terenie Spółdzielni) oraz z samym prezesem Spółdzielni i radnym Sejmiku Wojewódzkiegop. Zbigniewem Ajchlerem. Obaj panowie są pozytywnie ustosunkowani do pomysłu powstania obserwatorium astronomicznego w Izdebnie i proponują daleko idącą pomoc przy organizacji działań potrzebnych dla zrealizowania tej idei, np. prezes Spółdzielni zobowiązał się m.in. do wymiany aktualnego oświetlenia, które znajduje się na terenie działki, na bardziej przyjazne dla obserwacji nieba.

W swoich działaniach odnośnie znalezienie lokalizacji pod obserwatorium pan Tomasz Zaraś współpracuję również z p. dr. Arkadiuszem Świderskim (zastępcą burmistrza Miasta i Gminy Sieraków) oraz z Krzysztofem Sobkowskim (redaktorem naczelnym Tygodnia Międzychodzko-Sierakowskiego), który wspiera poznański oddział PTMA patronatem medialnym.

 

Czytaj więcej:
 

Źródło: Paweł Z. Grochowalski

Tekst powstał na podstawie materiałów przesłanych przez p. Tomasza Zarasia.

 
Zdjęcie pobrane zostało ze strony:
http://www.rspizdebno.pl/

Reklama