Przejdź do treści

W sobotę Dzień Kraterów Meteorytowych Morasko 2024

Meteor - wizja artystyczna

W sobotę 5 października 2024 r. w gminie Suchy Las w pobliżu Poznania odbędzie się Dzień Kraterów Meteorytowych Morasko. Na odwiedzających wydarzenie czekają wykłady, warsztaty i pokazy astronomiczne. Znajdziecie także stoisko Uranii oraz Astronarium.

W związku z ideą powstania w Suichym Lesie interaktywnego Centrum Nauki Impakt, zorganizowano Dzień Kraterów Meteorytowych Morasko. Wydarzenie planowane jest jako impreza coroczna. Odbędzie się na terenie Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Suchy Las, w dniu 5 października 2024 roku, w godzinach 10:30-18:30..

Tematyką tego popularnonaukowego wydarzenia będą, zgodnie z nazwą, w dużej mierze meteoryty i kratery meteorytowe, ale nie zabraknie też kilku innych zagadnień z astronomii i astronautyki. Będzie też konkurs.

Organizatorami Dnia Kraterów Meteorytowych Morasko 2024 są Centrum Nauki Impakt, Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las.

Sesję prelekcji rozpocznie Piotr Kosek, znany z prowadzenia kanału Astrofaza na YouTube. Opowie o tym jak przetrwać zderzenie z asteroidą. Następnie dr Dagmara Oszkiewicz pt. "Statkiem kosmicznym na asteroidę". W kolejnym wykładzie dr Tomasz Jakubowski i prof. Szymon Kozłowski opowiedzą wszystko, co chcielibyście wiedzieć o meteorytach. Z kolei prof. Andrzej Muszyński przybliży historię meteorytu Morasko, a dr hab. prof UŚ Krzysztof Szopa wyjaśni, jak odkryliśmy kratery uderzeniowe Morasko. Tytuł wykładu dr Danuty Żurkiewicz  to "Archeoastronomia. O zainteresowaniach niebem społeczności pradziejowych okolic Rezerwatu Meteoryt Morasko." Potem na chwilę będzie okazja przenieść się na temat Księżyca, gdyż dr hab. Krzysztof Walas opowie o robotach na Księżycu i przyszłości eksploracji księżycowej. W kolejnej prelekcji czeka nas powrót do tematu Morasko, bowiem Damian Cichoń przedstawi historia lasów w rezerwacie Morasko: przed, w czasie i po zderzeniu. Na koniec dr Przemysław Gonera przedstawi plany utworzenia atrakcji o nazwie Geopark Wielkopolska Glacjalna.

Warsztaty zaczną się od nauki rozpoznawania meteorytów. Szkolenie poprowadzą dr Tomasz Jakubowski i prof. Szymon Kozłowski z Polskiego Towarzystwa Meteorytowego. Z kolei większość pozostałych warsztatów skierowana będzie do dzieci w różnym wieku.

Organizatorzy podjęli współpracę z różnymi instytucjami i organizacjami, które wystawią swoje stoiska. Wśród nich będą m.in. warsztaty robienia rakiet, wystawa meteorytów, programowanie, czy obserwacje Słońca przez teleskop słoneczny.

Wśród organizacji będzie też Polskie Towarzystwo Astronomiczne w formie stoiska promocyjnego Uranii i Astronarium. Do pobrania znajdziecie tam darmowe materiały, będzie można też zakupić ciekawe książki o kosmosie i gadżety (przykładowo zestaw miniprzyrządów astronomicznych z epoki Kopernika - do samodzielnego złożenia).

Pełna lista prowadzących stoiska: Wydział Fizyki i Astronomii UAM, Polskie Towarzystwo Meteorytowe, Instytut Nauk Geologicznych PAN, Instytut Nauk Geologicznych PAN, Politechnika Poznańska, Wydział Archeologii UAM, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, ESERO, Koło Naukowe Geologów UAM, Nadleśnictwo Łopuchówko, PTOP „Salamandra”, Planetarium – Śląski Park Nauki, Polskie Towarzystwo Astronomiczne (Urania i Astronarium).

Pełen program z dokładnymi godzinami poszczególnych atrakcji można znaleźć w komunikacie organizatorów.

 

Więcej informacji:

 

Autor: Krzysztof Czart

Źródło: Centrum Nauki Impakt

 

Reklama