Od soboty 21 do wtorku-24 kwietnia będzie można w Toruniu obejrzeć wystawę "ESO - liga mistrzów nie tylko dla astronomów". Prezentuje ona Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), największą europejską organizację przeznaczoną do prowadzenia badań astronomicznych z powierzchni Ziemi.
"Sieć teleskopów, która widzi kosmos lepiej niż Kosmiczny Teleskop Hubble'a? A może teleskop o rozmiarze połowy boiska piłkarskiego? To nie fikcja, a rzeczywistość Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Wystawa modeli obecnych i projektowanych teleskopów z obserwatoriów ESO na pustyni Atakama w Chile." - taki opis wystawy znajdziemy w informatorze XII Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, w ramach którego jest organizowana.
W ramach wystawy pokazane są przeskalowane modele i makiety największych teleskopów astronomicznych. Drugi elementem wystawy stanowią plansze z rzeczywistymi zdjęciami teleskopów oraz obrazami obiektów astronomicznych. Przedstawione są zarówno obecne i planowane instrumenty badawcze ESO, a także najważniejsze odkrycia naukowe.
"Wystawa zwraca uwagę także na pozanaukowe korzyści dla krajów członkowskich organizacji. Są to m.in. korzyści gospodarcze - ESO ściśle współpracuje z przemysłem przy budowie instrumentów i teleskopów. Najbliższą okazją dla firm z branży nowoczesnych technologii jest planowana budowa prawie 40-metrowego teleskopu E-ELT. Budżet tej inwestycji ma przekroczyć miliard euro." mówi Krzysztof Czart z Sieci Popularyzacji Nauki Europejskiego Obserwatorium Południowego, koordynator wystawy.
"Polska otrzymała od ESO zaproszenie przyłączenia się do tej organizacji i nasz kraj rozważa taką możliwość. Uważam, że taki krok byłby korzystny nie tylko dla polskiej astronomii i polskiej nauki, ale także dla polskiej gospodarki" dodaje.
Europejskie Obserwatorium Południowe obchodzi w tym roku 50. rocznicę swojego powstania. Powstało na mocy umowy pomiędzy sześcioma krajami i stopniowo rozszerzało się. Obecnie do ESO należy 14 krajów europejskich, a umowę o wstąpieniu podpisała także Brazylia.
ESO posiada wielkie obserwatoria astronomiczne na terenie Chile na pustyni Atakama, gdzie panują jedne z najlepszych na świecie warunków klimatycznych do prowadzenia badań kosmosu z powierzchni Ziemi.
Wystawa ESO eksponowana jest w Centrum Kultury Dwór Artusa przy Rynku Staromiejskim w Toruniu.
Źródło: Nauka w Polsce - PAP
Na ilustracji: Wizualizacja przyszłego teleskopu E-ELT.
(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)