Przejdź do treści

W Warszawie odbyły się warsztaty przedstawiające możliwości współpracy polskiego przemysłu z Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO)

Wizualizacja 40-metrowego teleskopu E-ELT, który ma zostać wybudowany przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO). Źródło: ESO/L. Calçada.

We wtorek 22 stycznia 2013 r. odbyły się w Warszawie warsztaty dla polskich przedsiębiorstw, na których przedstawione zostały możliwości współpracy w projektach technologicznych Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO), jednej z największych na świecie organizacji zajmujących się badaniami kosmosu. W warsztatach wzięli udział przedstawiciele kilkudziesięciu polskich firm.

Nowoczesne instrumenty naukowe, takie jak teleskopy i detektory astronomiczne, złożone są z wielu elementów, które muszą zostać zaprojektowane przez inżynierów i naukowców oraz wyprodukowane przez firmy i instytuty naukowo-techniczne. Z kolei obserwatoria astronomiczne są wielkimi kompleksami naukowymi, które do swojego funkcjonowania wymagają odpowiedniej infrastruktury i wyposażenia. To szansa dla polskich przedsiębiorstw i instytutów na współpracę, udział w przetargach, a także okazja na rozwój innowacyjnych technologii potrzebnych w tego typu projektach.

Możliwości i zasady tego rodzaju współpracy z główną europejską organizacją zajmującą się badaniami kosmosu z powierzchni Ziemi zostały przedstawione w trakcie „Warsztatów ESO dla Przemysłu”, które odbyły się w Warszawie 22 stycznia 2013 r. Europejskie Obserwatorium Południowym (ESO) było reprezentowane przez prof. Tima de Zeeuwa (dyrektora generalnego) oraz dyrektorów departamentów odpowiedzialnych za technologie, przetargi i kontakty z firmami. Warsztaty zostały zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) oraz Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie (CAMK PAN).

„Zainteresowanie przedsiębiorców jest duże. Na warsztaty otrzymaliśmy zgłoszenia od przedstawicieli firm z różnych branż, a w szczególności z sektorów nowoczesnych technologii, a także od politechnik. Będą również przedstawiciele instytucji i agencji rządowych.” powiedział prof. Marek Sarna, dyrektor Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika PAN w Warszawie.

Jednym z najnowszych projektów ESO jest budowa teleskopu optycznego o wielkości połowy stadionu piłkarskiego. Ogromnie Wielki Teleskop Europejski (E-ELT) ma mieć prawie 40 metrów średnicy i gdy zostanie wybudowany, będzie największym tego rodzaju instrumentem na świecie. Inwestycja ta ma budżet przekraczający miliard euro.

„Projekt E-ELT jest wielkim wyzwaniem. Budowa powinna rozpocząć się w dalszej części tego roku i potrwa ponad dekadę. Wkład od nowoczesnego przemysłu krajów członkowskich ESO będzie potrzebny na wielu polach” wyjaśnił Alistair McPherson, kierownik projektu E-ELT, który byłjednym z prelegentów podczas warsztatów w Warszawie.

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) zrzesza kilkanaście krajów, w tym główne państwa Unii Europejskiej. Jego zadaniem jest prowadzenie badań Wszechświata z powierzchni Ziemi. Jest jakby naziemnym odpowiednikiem Europejskiej Agencji Kosmicznej. Odpowiada m.in. za infrastrukturę dla wielkich obserwatoriów astronomicznych. Organizacja dysponuje rocznym budżetem na poziomie 150 milionów euro, zatrudnia informatyków, inżynierów i naukowców oraz ściśle współpracuje z przemysłem swoich krajów członkowskich.

„Jeżeli Polska zdecyduje się na przystąpienie do ESO, otworzy to drogę do najnowocześniejszych instrumentów i wiedzy w zakresie naziemnych obserwacji Wszechświata oraz da nowe możliwości współpracy polskim firmom z podmiotami zagranicznymi. Będą to korzyści nie tylko dla gospodarki, nauki i techniki, ale także krok niezbędny w cywilizacyjnym rozwoju naszego kraju.” oceniła prof. Bożena Czerny, prezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.

ESO ma siedzibę w Niemczech, ale swoje obserwatoria posiada w Ameryce Południowej, na chilijskiej pustyni Atakama. Pracują tam najnowocześniejsze teleskopy na świecie, takie jak Bardzo Duży Teleskop (VLT), czy sieć radioteleskopów ALMA. Organizacja przygotowuje się też do wielkiej inwestycji w teleskop nowej generacji o wielkości połowy stadionu piłkarskiego, który nazwano E-ELT. Teleskop E-ELT ma mieć prawie 40 metrów średnicy, a dla porównania obecnie największe teleskopy optyczne na świecie mają po około 10 metrów średnicy.

„Wiele astronomicznych odkryć naukowych z czołowych stron gazet jest dokonywanych przy pomocy teleskopów ESO, na przykład z zakresu poszukiwań planet pozasłonecznych. O instrumentach i badaniach ESO można przeczytać na polskiej wersji witryny internetowej ESO, dostępnej pod adresem www.eso.org/public/poland” dodaje Krzysztof Czart, polski koordynator Sieci Popularyzacji Nauki ESO.


Więcej informacji:

 

Źródło: Krzysztof Czart | Polskie Towarzystwo Astronomiczne / ESO

Na ilustracji: Wizualizacja 40-metrowego teleskopu E-ELT, który ma zostać wybudowany przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO). Źródło: ESO/L. Calçada.

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Reklama