Przejdź do treści

W Warszawie rozpoczęła się konferencja o popularyzacji astronomii CAP 2013

Konferencja CAP 2013 - Communicating Astronomy with the Public
Popularyzatorzy astronomii z całego świata spotkali się w Warszawie na konferencji Communicating Astronomy with the Public (CAP 2013), która rozpoczęła się 14 października 2013 r. Konferencja odbywa się w Centrum Nauki Kopernik.

W konferencji bierze udział około 200 osób z 40 krajów. Program został podzielony na różne bloki tematyczne i obejmuje zagadnienia od globalnych akcji społecznościowych, poprzez projekty obserwacyjne, imprezy dla mniejszych i większych grup widzów, działalność planetariów, dzialalność internetową i medialną. Elementem konferencji są także kwestie statystyczno-administracyjne i prezentacje bieżącej działalności różnych organizacji.

Podczas konferencji zaplanowany jest specjalny wieczór z Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO), w ramach którego uczestnicy oraz zaproszeni goście obejrzą kinową projekcję filmu "Hidden Universe", opowiadającego m.in. o obserwatorach ESO. Film ten powinien niedługo wejść na ekrany kin IMAX w Polsce.

Główna część konferencji zakończy się w piątek 18 października. Następnie część z uczestników pojedzie do Torunia i okolic, aby zobaczyć kujawsko-pomorską sieć Astrobaz - szkolnych obserwatoriów astronomicznych.

Konferencje tej serii CAP odbywają się co dwa lata, za każdym razem w innym kraju. Mamy nadzieję, że na jej organizacji w naszym kraju skorzystają polskie instytucje i organizacje zajmujące się popularyzacją i edukacją astronomii, nawiązując kontakty z partnerami zagranicznymi, przystępując do międzynarodowych projektów i wcielając w życie nowe nowe pomysły na działalność popularyzacyjną. Z drugiej strony polska popularyzacja w wielu aspektach znajduje się w czołówce światowej i może być wzorem dla partnerów zagranicznych.

Więcej informacji:Reklama