Przejdź do treści

W Warszawie trwa międzynarodowa konferencja Ecsite 2025

Grafika konferencji Ecsite

To prestiżowe wydarzenie gromadzące ponad 900 przedstawicieli centrów nauki, muzeów, uniwersytetów, organizacji edukacyjnych i firm z ponad 50 krajów. Gospodarzem tegorocznej edycji - już po raz drugi - jest CN Kopernik.

W dniach 3–5 czerwca 2025 roku odbywa się największe w Europie coroczne spotkanie profesjonalistów zajmujących się popularyzacją nauki. W ciągu 3 dni w CN Kopernik odbędzie się 90 równoległych sesji (związanych m.in. z przeglądem najnowszych wystaw, usług i produktów), 6 intensywnych warsztatów, 2 wykłady plenarne, a także spotkania praktyków i prezentacje najnowszych technologii i usług w edukacji.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest Shaping the Future of Science Engagement, a tematyka sesji koncentruje się m.in. na zmianach klimatycznych, edukacji kosmicznej, projektowaniu wystaw i innowacjach w komunikacji naukowej. Uczestnicy debatują nad przyszłością popularyzacji nauki, roli instytucji edukacyjnych w obliczu globalnych kryzysów oraz nad nowymi strategiami angażowania społeczeństwa w naukę. 

Organizatorzy podkreślają zrównoważony charakter wydarzenia — serwowane posiłki bazują na kuchni roślinnej przygotowanej z lokalnych produktów, a część dochodu z biletów przekazana zostanie na projekt renaturyzacji torfowisk przez Centrum Ochrony Mokradeł w Polsce.

Konferencja Ecsite 2025 nie będzie transmitowana online.

Ecsite to coroczna konferencja (w całości prowadzona w języku angielskim) organizowana przez European Network of Science Centres and Museums, której celem jest wymiana doświadczeń, budowanie współpracy międzynarodowej oraz inspirowanie do nowatorskich działań w obszarze edukacji i komunikacji naukowej.

Polskim odpowiednikiem Ecsite jest Stowarzyszenie Społeczeństwo i Nauka SPiN, które liczy już prawie 40 członków. Istnieje ono od 2013 roku i skupia instytucje, których wspólnym celem jest rozwój społeczeństwa opartego na edukacji, nauce, technologii i innowacji. SPiN organizuje też coroczne spotkanie Interakcja–Integracja, wzorowane na konferencji Ecsite.

 


Więcej informacji:


Opracowanie: Magda Maszewska
Źródło: Ecsite Conference

Na ilustracji: Grafika konferencji. Źródło: Ecsite Conference

Reklama