Przejdź do treści

W Warszawie odbyła się konferencja studentów astronomii KSAKN 2017

W dniach 16-19 listopada w Warszawie odbyła się kolejna już Konferencja Studenckich Astronomicznych Kół Naukowych (KSAKN 2017), na którą przyjechali studenci astronomii z całej Polski. Prelegenci zaprezentowali swoje prace obejmujące szeroki zakres zagadnień dotyczących astronomii oraz astrofizyki.

W tegorocznej Konferencji Studenckich Astronomicznych Kół Naukowych w Warszawie uczestniczyło około pięćdziesięciu studentów astronomii z różnych polskich uczelni, z Krakowa, Torunia, Warszawy, Zielonej Góry, Poznania czy Wrocławia. Prelegentami tegorocznej edycji nie byli jedynie sami studenci astronomii, ale także zawodowi astronomowie, którzy opowiadali o różnych zagadnieniach astronomicznych i prowadzonych akcjach popularyzatorskich.

Jak zwykle zaprezentowano szereg referatów oraz kilka plakatów. Spośród trzech dni sesji referatowych uczestnicy dwie spędzili w Obserwatorium Astronomicznych UW, a jeden w głównym budynku Wydziału Fizyki UW. Dodatkowy element stanowiły w tym roku wykłady eksperckie - prezentacje na temat najważniejszego polskiego projektu astronomicznego OGLE, a także należącego do ESA kosmicznego teleskopu Gaia. Atrakcje te przygotowały dwie doktorantki z Obserwatorium Uniwersytetu Warszawskiego – odpowiednio mgr Anna Jacyszyn-Dobrzeniecka oraz mgr Katarzyna Kruszyńska.

Wszystkich uczestników konferencji odwiedził również dr inż. Stanisław Kozłowski – prezes firmy Cilium Engineering, który opowiedział o możliwościach komercyjnego wykorzystania rozwiązań technicznych stosowanych w astronomii. Poza częścią merytoryczną czas uczestnikom umiliło zwiedzanie Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin” oraz spotkanie integracyjne w klubie Paradox.

Najliczniejszą grupę na tegorocznej konferencji tworzyli studenci z Uniwersytetu Warszawskiego - było ich aż 17. Drugie miejsce przypadło studentom z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, którzy przybyli na konferencję w liczbie 14, a na trzecim miejscu w tym zestawieniu umiejscowili się studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego z Krakowa, z grupą 9-osobową. Tegoroczna konferencja z pewnością na długo zapadnie w pamięci i w sercu niejednemu z uczestników!

Warto też dodać, że kolejna edycja KSAKN, będzie miała miejsce już wiosną 2018 roku w Krakowie, i będzie ona organizowana przez Naukowe Koło Studentów Astronomii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Opracował: Adam Tużnik


Więcej informacji:

Na ilustracji:

Uczestnicy tegorocznej konferencji KSAKN 2017 w Warszawie. Fot: KSAKN 2017/astrouw.edu.pl

 

Reklama