We Wrocławiu już wkrótce World Space Week

World Space Week

Już niedługo we Wrocławiu odbędzie się World Space Week. Urania jest patronem medialnym tego wydarzenia. Zachęcamy do wybrania się na oferowane w jego ramach atrakcje między 5 a 7 października 2019 roku.

World Space Week to coroczne wydarzenie o charakterze międzynarodowym, mające na celu popularyzację osiągnięć ludzkości w obszarze eksploracji kosmosu. Zapoczątkowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych w roku 1999, doczekało się pierwszej polskiej edycji w roku 2017. Dwa dni warsztatów, pokazów oraz prelekcji w ramach konferencji popularnonaukowej przyciągnęło ponad 1500 osób z Wrocławia i okolic.

Głównym organizatorem World Space Week we Wrocławiu jest utworzone w tym celu Stowarzyszenie WroSpace, które zrzesza wyłącznie wolontariuszy realizujących to wyjątkowe zadanie. Pozostali organizatorzy to Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, Liceum Ogólnokształcące nr XVII we Wrocławiu, Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu oraz Klub krótkofalowców SP6ZWR.

Impreza uzyskała Patronat Honorowy: Polskiej Agencji Kosmicznej, Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego, Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego, Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, Politechniki Wrocławskiej, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Uniwersytetu Wrocławskiego, Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, ESERO PL oraz Centrum Nauki Kopernik. Wydarzenie wspiera długa lista partnerów. Impreza współfinansowana jest przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Patronat medialny sprawują: radio RAM, TV STYK, Urania, Kosmonauta.net, Astronomia, AstroNet, Astro Serwis oraz We Need More Space.

W bieżącym roku impreza będzie trwała aż cztery dni. World Space Week Wrocław 2018 to m.in. konferencja popularnonaukowa, kosmiczne i astronomiczne warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, kosmiczna galeria sztuki, pokazy łazików, klipów VR i filmów, misja balonu stratosferycznego, astronomiczna gra miejska, szkolenie dla nauczycieli oraz konkurs dla dzieci szkolnych. W tym roku szczególny nacisk kładziemy na promocję firm z sektora kosmicznego, aby wszyscy uczestnicy, a w zwłaszcza młodzież, poznali perspektywy pracy w tej branży, a sami przedsiębiorcy mieli okazję do poznania potencjału regionu oraz do kontaktu z przyszłymi pracownikami. Oprócz prezentacji na stoiskach targowych firmy oraz młodzi naukowcy będą mogli przedstawić swoje dokonania podczas krótkich prelekcji w przeznaczonej dla nich sali konferencyjnej, jak również wziąć udział w debacie na temat kondycji i przyszłości sektora. Nie zabraknie także akcentów związanych ze stuleciem Niepodległości Polski. Dokładny harmonogram imprezy oraz harmonogram sekcji biznesowej prezentujemy w załącznikach.

Autorem tegorocznego plakatu jest (jak w roku ubiegłym) utalentowany siedmiolatek, Hubert Śliwa. Na plakacie widoczna jest Hala Stulecia oraz planety krążące po orbitach.

Na stronie http://worldspaceweek.pl/podsumowanie2017/ można zobaczyć relację z poprzedniego roku. Darmowe bilety na konferencję popularnonaukową, warsztaty, grę miejską, a także informacje o tegorocznych prelegentach oraz wszelkie szczegóły imprezy dostępne są na stronie http://www.worldspaceweek.pl oraz na portalu Facebook: @wswwroclaw (https://www.facebook.com/wswwroclaw/).

Jest to komunikat prasowy World Space Week.