Przejdź do treści

Webb znajduje kandydatów na pierwsze młode brązowe karły poza Drogą Mleczną

NGC 602

Międzynarodowy zespół astronomów wykorzystał Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) do wykrycia pierwszej bogatej populacji kandydatów na brązowe karły poza Drogą Mleczną w gromadzie gwiazd NGC 602.

W pobliżu obrzeży Małego Obłoku Magellana (SMC), galaktyki satelitarnej oddalonej od Ziemi o około 200 tysięcy lat świetlnych, znajduje się młoda gromada gwiazd NGC 602. Lokalne środowisko tej gromady jest bliskim odpowiednikiem tego, co istniało we wczesnym Wszechświecie – z bardzo niską zawartością pierwiastków cięższych od wodoru i helu. Istnienie ciemnych obłoków gęstego pyłu i fakt, że gromada jest bogata w zjonizowany gaz, sugerują nadal zachodzące tam procesy formowania się gwiazd. Wraz z powiązanym obszarem HII N90, który zawiera obłoki zjonizowanego wodoru atomowego, gromada ta zapewnia cenną okazję do zbadania scenariuszy powstawania gwiazd w warunkach radykalnie odmiennych od tych w sąsiedztwie Słońca.

Międzynarodowy zespół astronomów, w którego skład wchodzą Peter Zeidler, Elena Sabbi, Elena Manjavacas i Antonella Nota, wykorzystał JWST do obserwacji NGC 602 i wykrył kandydatów na pierwsze młode brązowe karły poza Drogą Mleczną.

Tylko dzięki niesamowitej czułości i rozdzielczości przestrzennej w odpowiednim zakresie długości fal możliwe jest wykrycie tych obiektów z tak dużej odległości — powiedział główny autor Peter Zeidler z AURA/STScI dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Nigdy wcześniej nie było to wykonalne – i pozostanie niemożliwe z Ziemi w dającej się przewidzieć przyszłości.

Brązowe karły to masywniejsi kuzyni gazowych planet olbrzymów (zwykle o masie od około 13 do 75 mas Jowisza, a czasami mniejszej). Podróżują swobodnie, co oznacza, że nie są związane grawitacyjnie z gwiazdą (jak egzoplanety). Jednak niektóre z nich mają cechy wspólne z egzoplanetami, takie jak skład atmosfery i układy burzowe.

Do tej pory znaliśmy około 3000 brązowych karłów, ale wszystkie one poruszają się w naszej galaktyce – dodała członkini zespołu Elena Manjavacas z AURA/STScI.

Odkrycie to podkreśla znaczenie zarówno Hubble'a, jak i JWST w badaniach nad młodymi gromadami gwiazd — wyjaśniła członkini zespołu Antonella Nota, dyrektor wykonawcza Międzynarodowego Instytutu Nauk Kosmicznych w Szwajcarii. Hubble pokazał, że NGC 602 kryje bardzo młode gwiazdy o małej masie, ale tylko dzięki JWST możemy w końcu zobaczyć skalę i znaczenie formowania się mas subgwiazdowych w tej gromadzie. Hubble i JWST to niesamowicie potężny duet teleskopów!

Nasze wyniki bardzo dobrze pasują do teorii, że rozkład masy ciał poniżej granicy spalania wodoru jest po prostu kontynuacją rozkładu gwiazd – wskazał Zeidler. Wydaje się, że powstają w ten sam sposób – po prostu nie gromadzą wystarczającej masy, aby stać się w pełni rozwiniętą gwiazdą.

Dane zespołu zawierają nowy obraz NGC 602 z kamery bliskiej podczerwieni (NIRCam) zainstalowanej na JWST, który uwydatnia gwiazdy gromady, młode obiekty gwiezdne i otaczające pasma gazu i pyłu, a także sam gaz i pył. Zdjęcie pokazuje też znaczne zanieczyszczenie przez galaktyki tła i inne gwiazdy w SMC. Obserwacje te zostały wykonane w kwietniu 2023 roku.

Badając młode, ubogie w metale brązowe karły, niedawno odkryte w NGC 602, jesteśmy coraz bliżej odkrycia tajemnic dotyczących tego, w jaki sposób gwiazdy i planety powstawały w trudnych warunkach wczesnego Wszechświata – dodała członkini zespołu Elena Sabbi z NSF NOIRLab, Uniwersytetu Arizony i STScI.

To pierwsze obiekty subgwiazdowe poza Drogą Mleczną – dodała Manjavacas. Musimy być gotowi na nowe, przełomowe odkrycia!

Obserwacje wykonano w ramach programu JWST GO #2662 (PI: P. Zeidler). Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie „The Astrophysical Journal”.


Więcej:


Opracowanie: Magda Maszewska

Żródło: ESA/Webb

Na zdjęciu: NGC 602. Źródło: ESA/Webb, NASA & CSA, P. Zeidler, E. Sabbi, A. Nota, M. Zamani (ESA/Webb)

Reklama