Przejdź do treści

Węgry podpisały umowę z Europejską Agencją Kosmiczną

Węgry staną się 22 krajem członkowskim Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Nastąpi to po ratyfikacji umowy akcesyjnej podpisanej 24 lutego 2015 r. w Budapeszcie.

Uroczyste podpisanie umowy odbyło się w Pałacu Sztuki w Budapeszcie. Umowę podpisali Jean-Jacques Dordain, Dyrektor Generalny ESA oraz Ákos Kara z węgireskiego Ministerstwa Rozwoju Narodowego. Formalnościom towarzyszył szef Węgierskiego Biura Kosmicznego, a także ambasadorowie części krajów członkowskich ESA.

Współpraca Węgier z ESA sięga 1991 roku, kiedy to podpisano pierwsze porozumienie. Zacieśnienie kooperacji nastąpiło w 2003, gdy podpisano umowę dającą Węgrom statu kraju European Cooperating State (ECS). Teraz kraj ten stanie się niedługo pełnoprawnym członkiem agencji kosmicznej.

Przypomnijmy, że w staraniach o członkostwo w ESA Węgry zostały wyprzedzone przez Polskę, która jest członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej już od kilku lat. Członkostwo uzyskaliśmy 19 listopada 2012 r.

Europejska Agencja Kosmiczna to międzynarodową organizacja skupiająca kraje europejskie. Jej celem są badania i eksploracja przestrzeni kosmicznej. Siedziba ESA mieści się w Paryżu. Agencja powstała jako połączenie Europejskiej Organizacji Badań Kosmicznych (ESRO) i Europejskiej Organizacji Rozwoju Rakiet Nośnych (ELDO) na mocy konwencji z 30 maja 1975 roku.

Budżet ESA na rok 2014 wyniósł 4,1 miliarda euro. Agencja zatrudnia około 2000 pracowników, ale do tej liczby należy dodać dużo większą grupę zatrudnionych w wielu firmach współpracujących z ESA, w sektorach przemysłu kosmicznego, przemysłu nowoczesnych technologii, a także innych działach gospodarki oraz w instytucjach naukowych i technicznych.

Więcej informacji:


Źródło: ESA



Reklama