Przejdź do treści

Weź udział w kosmicznym eksperymencie

#miniSAT2018

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Fundacja Copernicus Project zapraszają do wzięcia udziału w stratosferycznym eksperymencie, który odbędzie się 12 maja 2018 r. w Toruniu. Akcja jest skierowana do uczniów szkół, studentów i zespołów indywidualnych. Eksperyment należy przygotować w kapsułce po jajku z niespodzianką.

Podczas konferencji Near Space* (12.05.2018) wystartuje balon stratosferyczny, który wyniesie na wysokość kilkunastu kilometrów eksperymenty przygotowane przez uczestników projektu „#miniSAT2018”. Celem tego programu jest bezpośrednie zaangażowanie uczniów, studentów, mieszkańców Torunia (i nie tylko) w badanie przestrzeni kosmicznej.

Udział w akcji jest bezpłatny, wymaga jednak zaangażowania i opracowania koncepcji przeprowadzenia doświadczenia w przestrzeni kosmicznej. Aby wziąć w niej udział trzeba wypełnić formularz zgłoszeniowy, który będzie dostępny od 29 września 2017 r. Jeśli w projekt będzie zaangażowana klasa lub inna grupa, konieczne będzie podanie jednego nazwiska osoby kontaktowej reprezentującej całą grupę.

Informacji i konsultacji w zakresie przygotowanie eksperymentu udzielą członkowie zespołu Fundacji Copernicus Project. Eksperyment należy przygotować w kapsułce po jajku z niespodzianką. Zgłoszenia do udziału w eksperymencie należy wysłać jak najszybciej.

Przykładowe tematy eksperymentów: czy rośliny wyhodowane z nasion wysłanych do stratosfery wyrosną tak samo jak pozostałe na Ziemi?  Czy bąbelki z foli bąbelkowej popękają po wysłaniu do stratosfery? Czy elektroniczny zegarek będzie wskazywał poprawnie godzinę po locie w stratosferę? Czy nośnik pamięci w postaci karty zachowa wszystkie zapisane na niej dane?

Nie wysyłamy w kosmos zwierząt ani insektów. Nie dopuszczamy spalania i innych reakcji chemicznych w trakcie lotu. Wszelkie płyny powinny być zabezpieczone w odpowiedni sposób. Informacje techniczne związane z udziałem w „#miniSAT2018”:

  • na 30 dni przed lotem, Copernicus Project musi otrzymać opis eksperymentu. Może on składać się z jednego akapitu lub też ze skomplikowanego opisu technicznego zależnie od złożoności miniSATu. Każdy miniSAT otrzyma swój numer identyfikacyjny (ID). Uczestnik powinien umieścić go bezpośrednio na kapsułce z eksperymentem,
  • zespół Copernicus Project ustali plan lotów. Doświadczenia danej grupy uczestników zostaną wysłane razem,
  • loty mini eksperymentów ustalane są na zasadzie: kto pierwszy ten lepszy. Po zawiadomieniu o terminie lotu, uczestnik otrzyma skrócone dane misji,
  • Copernicus Project musi otrzymać projekty eksperymentów dotyczące konkretnego lotu najpóźniej na 6 dni przed lotem,
  • miniSATy zostaną zwrócone uczestnikom za pomocą poczty. Dołączone zostaną szczegółowe informacje na temat lotu. Każdy uczestnik otrzyma certyfikat „Byłem Tam” potwierdzający swoją podróż na granice przestrzeni kosmicznej,
  • uczestnicy nie ponoszą żadnych kosztów związanych z uczestnictwem w programie miniSAT,
  • każdy emblemat powierzony przez uczestników na misję może być umieszczony na boku startującego pojazdu,
  • klasy i drużyny, wysyłające swoje miniSATy, mogą stworzyć własne emblematy misji dla danego lotu,
  • zespół Copernicus Project zastrzega sobie prawo do odmowy lotu eksperymentu ze względów bezpieczeństwa lub z innego powodu.

Formularz zgłoszeniowy do projektu "#miniSAT 2018" dostępny jest u dołu strony pod linkiem.

* Konferencja „Near Space” odbyła się po raz pierwszy w kiwetniu 2016 r. Jest to forum wymiany wiedzy i doświadczeń oraz warsztaty dla uczniów, studentów, nauczycieli oraz sympatyków stratosfery. Organizatorami konferencji jest Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu i Fundacja Copernicus Project , której głównym celem jest propagowanie idei „Cheap Access To Space” poprzez udostępnianie młodym, ambitnym ludziom platformy do eksperymentowania i realizowania własnych amatorskich badań naukowych.

Źródło: Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, Fundacja Copernicus Project

Reklama