Przejdź do treści

Widoczne są już Delta Aurygidy

Od 18 września do 10 października w Polsce mamy możliwość obserwować rój meteorów o nazwie Delta Aurygidy. Wszystkich miłośników nocnych wrażeń, zachęcamy do obserwacji!

Delta Aurygidy to rój meteorów posiadających swój radiant w konstelacji Woźnicy. Tegoroczne maksimum przypada na 29 września. Liczba zjawisk, jakich możemy spodziewać się po tym roju mieści się w granicy od 3 do 5 zjawisk w ciągu godziny. Meteory Delta Aurygidów wchodzą w ziemską atmosferę z prędkością około 64 km/s.

Lokalizacja gwiazdozbioru Woźnicy, początkującym miłośnikom nocnego nieba nie powinna sprawiać większych problemów, ponieważ konstelację tę możemy stosunkowo dość łatwo odnaleźć w obszarze samej Drogi Mlecznej.

Jej najjaśniejszą gwiazdą jest Kapella o jasności 0,08 mag, a najbardziej charakterystycznym obiektem całej konstelacji jest gromada otwarta M 36, która została odkryta przez włoskiego astronoma Giovanniego Batista Hodierna.

Są to doskonałe obiekty do obserwacji nawet przez lornetkę. Jeżeli dysponujemy większym sprzętem obserwacyjnym to z pewnością przy jego użyciu dostrzeżemy znacznie więcej szczegółów samej gromady M 36.

Warto jeszcze zapamiętać, że konstelacja, w której znajduje się radiant roju Delta Aurygidów, od południa graniczy z gwiazdozbiorami Byka i Bliźniąt, od północy z Rysiem a od wschodu z Perseuszem.

Wszystkich tych, którzy lubią podziwiać na nocnym niebie "spadające gwiazdy" gorąco zachęcamy do obserwacji oraz życzymy pogodnych i pełnych wrażeń obserwacji.

Autor: Adam Tużnik

Więcej informacji:

Na ilustracji:
Mapka gwiazdozbioru Woźnicy. Źródło: astrojawil.pl

Reklama