Przejdź do treści

Wielka burza Saturna z 2011 roku

Kolorowe wiry, które widzimy na zamieszczonej fotografii, przedstawiają nam bezprecedensową burzę, do której doszło na północnej półkuli gazowego giganta Saturna, a było to od grudnia 2010 do czerwca 2011 roku.

Powyższe zdjęcie prezentuje nam fałszywe kolory, ponieważ było one tworzone z 84 obrazów w bliskiej podczerwieni. Zdjęcia zostały wykonane przez międzynarodową sondę Cassini 26 lutego 2011 roku. Obraz ten możemy interpretować w następujący sposób: kolory niebieskie oznaczają wysokie oraz cienkie chmury, żółte i białe stosunkowo grube chmury znajdujące się także na dużych wysokościach.

Czerwony i brązowy reprezentuje chmury na niskich wysokościach, błękit jest tu widoczny jako cienka mgiełka bez chmur znajdujących się poniżej i na koniec kolor zielony oznacza chmury będące na średnich pułapach pomiędzy chmurami żółtymi a czerwonymi.

Jako ciekawostka pod koniec samego ogona (z prawej) znajduje się rozległy wirujący wir w kształcie owalu, jego szerokość szacuje się na jakieś 12 000 km, i jest to porównywalna wielkość do średnicy Ziemi. Burze Saturna są całkiem różne od tych na Ziemi. Burzliwa pogoda jest tu dość częsta. Na Saturnie atmosfera wydaje się dość spokojna przez około 20-30 lat, podczas, gdy burze na naszej planecie wybuchają dość gwałtownie.

Ponieważ okres obiegu Saturna wokół Słońca trwa około 30 lat powtarzalny cykl olbrzymich burz może być ze sobą powiązany, w części nawet do tych sezonowych zmian atmosferycznych mających miejsce na naszej planecie.

Opracował:
Adam Tużnik

Więcej informacji:
Saturn’s great storm of 2011

Na ilustracji:
Zdjęcie wielkiej burzy na powierzchni Saturna z 2011 roku. Źródło: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Reklama