Przejdź do treści

Wielka plama na Słońcu

Plama słoneczna widoczna przy wschodzie Słońca 22.05.2016 r.
Od około 10 dni na Słońcu widoczna jest olbrzymia plama, którą w sprzyjających warunkach można było nawet dostrzec gołym okiem np. przy wschodzie lub zachodzie Słońca. Plama jeszcze dzisiaj jest widoczna, ale niedługo skryje się za brzegiem Słońca.

Grupa plam otrzymała oznaczenie AR2546. Jej rozmiary kilkakrotnie przewyższają średnicę Ziemi. Jest na tyle duża, że można ją było dostrzec "gołym okiem" - przy użyciu filtra (np. okularów do oglądania zaćmień Słońca), ale bez konieczności stosowania powiększenia.

Plamy słoneczne to ciemniejsze obszary widoczne na powierzchni Słońca, które mają temperaturę niższą o około 1000-2000 K od otoczenia oraz charakteryzują się silnym polem magnetycznym. Intensywność występowania plam na Słońcu jest związana z 11-letnim słonecznym cyklem aktywności.

Przypominamy że nie należy wpatrywać się w Słońce bez odpowiedniej ochrony wzroku, a w żadnym wypadku nie wolno patrzeć na Słońce przez lornetkę lub teleskop, jeśli nie są wyposażone w odpowiednie filtry.

Więcej informacji:

Plama słoneczna sfotografowana o wschodzie Słońca 22 maja 2016 r. w Jantarze. Sprzęt: Nikon D3x, 200 mm. Fot.: Piotr Wieczorek.Plama słoneczna nr 2546 sfilmowana 19 maja 2016 r. o zachodzie Słońca.Widok Słońca z Solar Dynamics Observatory w dniu 24.05.2016 r. Źródło: NASA / SDO.Reklama