Przejdź do treści

Wspomnienie o Lechu Motyce – wieloletnim dyrektorze Planetarium Śląskiego

Lech Motyka - wieloletni dyrektor Planetarium Śląskiego

W sobotę, 15 maja w wieku 63 lat zmarł Lech Motyka – pasjonat nauki, miłośnik meteorologii, człowiek znanych z niezwykłych manier, dobrego serca i życzliwości, zaangażowany w sprawy miasta Chorzowa i jego mieszkańców. Od 1982 r. pracownik dydaktyczno-naukowy Planetarium Śląskiego w Chorzowie. W latach 2010–2020 pełnił funkcję dyrektora tej placówki, przygotował m.in. aktualnie trwającą jej przebudowę. W ostatnich latach był również chorzowskim radnym. Chorował na COVID-19.

Drogi Leszku, dziękujemy Ci za to jak dzieliłeś się z nami swoją pasją do meteorologii. Dziękujemy za wspólne rozmowy i to jakim byłeś Szefem i Nauczycielem – napisali w sobotę na stronie internetowej pracownicy Planetarium.

Pasjonat nauki, który w fascynujący sposób tłumaczył nam tajniki pogody i nauk o klimacie, których był ekspertem. Człowiek znany z ogromnej elegancji, niezwykłych manier, dobrego serca i życzliwości, zaangażowany w sprawy miasta i mieszkańców – wspominają zmarłego chorzowscy samorządowcy na oficjalnym społecznościowym profilu tego miasta.

Stefan Janta, aktualny Dyrektor Planetarium Śląskiego wspomina Lecha Motykę na profilu facebookowym Planetarium Śląskiego:

Pamiętam doskonale moment, kiedy Leszek przyszedł po studiach do pracy w Planetarium. Absolwent geografii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Długowłosy blondyn, który podczas integracyjnych spotkań i wyjazdów załogi, grał na gitarze i śpiewał piosenki studenckie. Towarzyski, pełen życia i chętny do pracy.

Od samego początku pasja Leszka w kierunku meteorologii została zauważona przez ówczesnego kierownika stacji klimatologicznej, Jana Palowskiego. Po jego odejściu z Planetarium, w sposób naturalny Leszek przejął opiekę nad stacją. Dał się wówczas poznać jako znakomity dydaktyk prowadząc zajęcia z meteorologii kierowane do dzieci i młodzieży w każdym wieku. Funkcję kierownika stacji klimatologicznej pełnił aż do 2010 r., kiedy został dyrektorem Planetarium Śląskiego.

Od samego początku Lech musiał stanąć przed trudnym wyzwaniem – w 2011 r. Planetarium Śląskie miało być organizatorem Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki. Z zadania wywiązał się znakomicie, a olimpiada przeszła do historii.

Nigdy jednak nie zrezygnował ze swojej pasji, czyli meteorologii. Pisał dziesiątki felietonów do lokalnej prasy na tematy związane z pogodą. Jego teksty wyróżniały się wyjątkowo kwiecistym językiem. Współpracował także z lokalnymi mediami, głównie z radiem, udzielając po kilka wywiadów tygodniowo na tematy meteorologiczne, a także związane z bieżącymi wydarzeniami astronomicznymi.

Wrażliwość społeczna Lecha skierowała jego uwagę także w stronę trudnych ludzkich spraw. Zasiadał w ławach Sądu Rejonowego w Chorzowie w charakterze ławnika przez 17 lat.

Urodził się, wychowywał, mieszkał i pracował w Chorzowie. W 2018 r. został wybrany do Rady Miasta Chorzów VIII kadencji – pracował w Komisji Edukacji.

Pracę w Planetarium godził z pracą pedagogiczną w szkole. Był nauczycielem geografii m.in. w Szkole Podstawowej nr 25 w Chorzowie, w Technikum Budowlanym, a także w III Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Batorego w Chorzowie – sam był jego absolwentem. Prowadził zajęcia w sposób ciekawy i jak wspominają Jego uczniowie, wyjątkowo dowcipny. Miał opinię jednego z najlepszych nauczycieli.

Jako dyrektor dał pracownikom dużą swobodę w działaniu. Był otwarty na innowacje zarówno techniczne jak i merytoryczne. Kiedy pojawiła się szansa na modernizację Planetarium, bez wahania podjął to wyzwanie. Bardzo pragnął wziąć udział w otwarciu placówki po rozbudowie. Niestety, koronawirus pokonał Leszka przed czasem. Odszedł od nas człowiek , który poświęcił niemal całe swoje dorosłe życie Planetarium Śląskiemu. Będzie nam Ciebie brakować Leszku.

Stefan Janta
Dyrektor Planetarium Śląskiego

 

Źródło: Planetarium Śląskie

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

Reklama