Przejdź do treści

Wulkany i woda odpowiedzialne za powstanie Mangala Valles na Marsie

Mangala Valles na Marsie
Katastroficzne powodzie spowodowane stopieniem lodu przez ciepło aktywności wulkanicznej może być odpowiedzialne za powstanie chaotycznej scenerii przedstawionej na powyższym zdjęciu sieci kanałów Mangala Valles na Marsie.

Zdjęcie zostało wykonane 12 lipca za pomocą wysokiej rozdzielczości kamery stereo zainstalowanej na pokładzie sondy Mars Express (ESA). Sfotografowany region stanowi część sieci kanałów Mangala Valles, który mieści się w południowo-zachodniej części wyżyny Tharsis, na której kiedyś istniały wulkany włącznie z największym wulkanem Układu Słonecznego: Olympus Mons.

Bliskość regionu do tych wulkanicznych olbrzymów najprawdopodobniej odegrała istotną rolę w powstaniu kanałów widocznych na zdjęciach. Kanały zostały wyżłobione przez płynące nimi olbrzymie ilości wody.

Źródło wody może mieć związek z powstaniem Mangala Foddae, systemu uskoków rozciągających się na kilkaset kilometrów na południe od regionu przedstawionego na zdjęciu.

To właśnie tam gorąca, stopiona skała mogła dotrzeć do powierzchni podczas krótkiego okresu wzmożonej aktywności wulkanicznej podczas formowania się wyżyny Tharsis. Skutkiem tego mogło być stopienie podpowierzchniowego lodu i stworzenie kanałów przez płynącą stamtąd wodę.

Obszar Mangala Valles powstał około 3,5 miliarda lat temu jednak od tego czasu zdarzały się epizody aktywności wulkanicznej jak i powodziowej nawet do kilkuset milionów lat temu.

Więcej informacji:
Zdjęcie: ESA/DLR/FU Berlin

Źródło: ESA

Reklama